10 Metrekare Oda Dekorasyonu

10 Metrekare Oda Dekorasyonu
9 Şubat 2019 tarihinde eklendi, 55 kez okundu.

Küçük evlerde yaşamak zorunda kalan insanların en büyük sıkıntısı eve sığamamak ve eşyaları yerleştirememektir. Oturma odası ya da yatak odası 10 metrekare olanlar mobilyaları nasıl yerleştireceklerini bilemezler. 10 metrekare oda dekorasyonu yapmakta zorlanırlar.

Küçük Oda Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmeli?

  1. Mobilya seçimi önemlidir. 10 metrekare oda olduğu için büyük ve kaba mobilyalar odada hareket alanı bırakmaz. Odayı boğarsınız. Daha sade, oda ölçüleri ebadında köşe takımı, “L” koltuk takımı, çekyat modelleri kullanılabilir.
  2. 10 metrekare oda dekorasyonu yaparken mümkün olduğunca duvarları kullanın. Bu şekilde hareket alanı genişlemiş olur.
  3. Küçük oda dekorasyonu yaparken perdeleri unutmamak gerekir. Odayı canlı ve ferah göstermek için açık ve canlı renkler seçmeye özen gösterin. Renk seçiminde kararsız kalırsanız açık kahverengi veya bej renkleri seçebilirsiniz. Perdeleri tavandan itibaren asın. Böylece odanız daha da büyük görünecektir.
  4. Boya seçimini iyi yapın. Odanın ışık alma durumunu göz önünde bulundurarak rengi seçin. Beyaz renk odanızı daha aydınlık ve ferah gösterir.
  5. Aksesuarları olabildiğince az kullanın. Odayı süs eşyalarıyla ve küçük parçalarla doldurmayın.

Oturma Odası İçin Koltuk Seçimi ve Yerleşimi

Oturma odaları ailenin geniş zaman geçirdikleri ortak yaşam alanlarıdır. Kullanışlı, rahat ve kaliteli koltuklar seçilmelidir. Piyasada her zevke ve ebada göre koltuk takımları bulunur. Fakat küçük odalar için en ideal olanları köşe takımlarıdır. İki çekyat koltuk da sık kullanılanlar arasındadır. 10 metrekare oda dekorasyonu yaparken pencereler ve kapı dikkate alınarak koltuk yerleşimi yapılır. Genellikle aileler, televizyon yerleşim planını yaptıktan sonra koltuk yerleşim planını yaparlar.

Oturma Odasına Televizyon Yerleşimi

Yeni nesil televizyonlar çok ince oldukları için yer kaplama sıkıntısı kalmamıştır. Duvara monte edebilirsiniz. Dekoratif raflarla da dizayn edebilirsiniz. Işığın gelme açısına göre televizyonu yerleştirmeyi unutmayın.

Oturma Odası İçin Aksesuar Seçimi

Odayı sade tutmak her zaman önemlidir. Fakat küçük dokunuşlarla odayı daha havalı gösterebilirsiniz. Bunu da aksesuarlarla yapabilirsiniz. Odanın köşesine şık bir abajur, bir tablo, duvara yapıştıracağınız çıkartmalar, duvar kâğıtları ve pencere önü çiçekleri odanızı çok farklı gösterecektir.

Foto Galeri


Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git