17 Metrekare Salon Nasıl Döşenir?

17 Metrekare Salon Nasıl Döşenir?
17 Kasım 2018 tarihinde eklendi, 176 kez okundu.

Salonu 17 metrekare olan ailelerin; 17 metrekare salon nasıl döşenir sorusuyla kafaları daima meşgul olmaktadır. Salonu rahat ve konforlu göstermek için bazı hususlara dikkat etmeleri gerekir.

Mobilya Seçimi Önemlidir

Küçük salonlu evlerde, 17 metrekare salon nasıl döşenir sorusunun yanıtı mobilya seçiminde saklıdır. Salon ufak olduğu için büyük koltuk takımları sığmayacaktır.

Dikdörtgen salon için mobilya seçimi;

Oda ölçüleri ortalama 3×5,5 olduğu için yatılı misafirler de düşünülerek iki çekyat türü koltuk kullanılabilir. “L” köşe koltuk ile tekli koltuk alternatifi düşünülebilir. Koltuklar, bazalı veya çekmeceli olursa birçok eşyayı saklama avantajı sağlayacaktır. Koltuğun karşısındaki duvara estetik ve kullanışlı bir televizyon ünitesi alın. Televizyonu duvara monte ettirin. Biblo, kitap ve küçük süs eşyalarınızı dekoratif yerleştirmek size kalmış. Eğer televizyon üniteniz yoksa televizyonu koltuk hizasında duvara monte edin. Televizyon üstüne ve yanlara yapacağınız raflarla dekoru tamamlayabilirsiniz. Salon sade olmalı, küçük de olsa fazla eşyayla doldurmayın. Koltuğun yanına zigon sehpa takımını yerleştirebilirsiniz.

Kareye yakın salon için mobilya seçimi;

Oda ölçüleri yaklaşık 4x 4,3 olduğu için yeni nesil koltuk takımlarının yerleşmesine imkân sağlar. Fakat yine de ortada az hareket alanı sağlar. Geniş hareket alanı sağlanmak isteniyorsa köşe koltuk takımı veya “L” koltuk idealdir. Geniş oturum alanı sağlar. 17 metrekare salon nasıl döşenir sorunu yaşandığı için genellikle küçük salonlar için mobilyalar özel üretildiğinden bazalı veya çekmeceli olmasına dikkat edilmelidir.

Salona yemek masası yerleştirme;

Yemek masası salondan başka yere konulamıyorsa, açılır-kapanır ve küçük olması önemlidir. Mobilyaların yerleşim pozisyonuna göre kapı girişinin olduğu duvar en uygunudur. Köşeli masalar daha az yer kaplar.

Salon için perde ve boya seçimi;

Açık ve alan derinliği sağlayan boyalar salonu hem geniş hem de aydınlık gösterecektir. Duvarın birini daha koyu ton boyayarak salonu büyük gösterebilirsiniz. Perdeleriniz, mobilya ve duvar boyaları rengiyle uyumlu olmalıdır. Duvar kâğıdı ile döşemek istiyorsanız dikine çizgili veya geniş desenli olanları seçin. Parkeleri açık renk ve uzunlamasına döşetin.

Foto Galeri


Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git