Mobilya Dekorasyon

2020 ev ve ofis tasarım trendleri

26.05.2021
230

Elips Tasarım Mimarlık Kurucusu Y.Mimar Feza Ökten Koca, konut ve çalışma yerlerini göz önüne alarak 2020 yılında tasarım alanında konuşulacak …

2020 ev ve ofis tasarım trendleri

Elips Tasarım Mimarlık Kurucusu Y.Mimar Feza Ökten Koca, konut ve çalışma yerlerini göz önüne alarak 2020 yılında tasarım alanında konuşulacak yenilikleri ve gelecekte karşımıza çıkacak trendleri aktardı.

Sade dizaynlar ön planda

Bir müddettir devam eden minimalist, sade ve işlevsel tasarım fikirlerinin ön plana çıkmaya devam edeceğini belirten Koca, hayat üslupları ve gereksinimler değiştikçe yeni trendlerin de beraberinde gelmek zorunda olduğunu vurguluyor ve ekliyor: “2010-2019 yılları ortasında teknoloji ve kullanıcı alışkanlıklarındaki değişimlerle birlikte mimari ve iç mimaride farklı lisanlara geçişler oldu. 2020 ile birlikte yeni bir 10 yıllık periyoda daha giriyoruz. Önümüzdeki yıllarda dijital dünyada teknoloji her vakit ön planda olmaya devam edecek; bu yüzden de mimari ve iç mimari tasarım trendleri de teknolojiden azamî oranda faydalanacak. Konforun yanı sıra toplumsal medya tesiri ile fotoğraf kareleri yaratacak alanlar yaratılmaya devam edilecek.”

Eski katı kurallar kırılıyor

Y neslinin iş hayatına atılıp kendi meskenlerinde yaşamaya başladığını, ofis ve konutlarda onların hayat biçimini destekleyici yeni mimari biçimler ortaya çıktığını vurgulayan Koca, Y ve Z nesillerinin farklı isteklerle yerlerde konfor arar olduklarını, eski katı kuralların da yavaş yavaş kırılmaya başladığını belirtiyor.

Bunların yanı sıra her geçen sene kentlerin büyüdüğünü fakat yeni nesillerin konfor anlayışı ile yaşadığımız ve çalıştığımız yerlerin küçüldüğünü aktaran mimar, hem ofis hem de konut dizaynlarında açık yerin ferah olmasını ve istenildiği vakit farklı işlevlerde kullanılabilmesini sağlayan doğal gereçlerin tercih edileceğini lisana getiriyor ve ekliyor: “Ahşabın yanı sıra bu alanlarda hasır, rattan ve jüt üzere gereçler de karşımıza çıkacak. Bu şekil lifli gereçlerin kullanılması yere daha fazla doku katarak ortamın daha sıcak karşılanmasını sağlayacak. Ahşap yüzeyler farklı desenlerde boyanarak tarifli yerler oluşturacak.”

Kadife döşemelerin, iç yer dizaynlarında kullanılmaya devam edeceğinden kelam eden Koca, etnik nesneler kullanılarak farklı kültürlerin havası yaşatılabileceğini ve metalin parlaklık özelliğiyle; lambalar, ayna çerçeveleri, mobilyalar ve aksesuarlarda metalin tüm varyasyonları kullanılacağını aktarıyor.

Yılın trendi: Klasik mavi

“Terrazzo kaplama, klasikten farklı olarak daha büyük boyutlarda, daha az yoğunluğa sahip ve daha çarpıcı olarak mimaride ve dizaynda kullanılacak” diyen mimar, 2020’nin Pantone Renk Enstitüsü tarafından açıklanan trend rengi “klasik mavi”ye de vurgu yapıyor.

Pantone Renk Enstitüsü Yönetici Yöneticisi Leatrice Eiseman’ın, yılın rengini, “Güven ve inanç gerektiren bir vakitte yaşıyoruz. Pantone 19-4052 klasik mavinin tabir ettiği, işte bu üslup bir süreklilik ve inanç; her vakit itimat edebileceğimiz, elle tutulur ve inanç telkin eden bir ton” kelamlarıyla değerlendirdiğini aktaran Koca, yeni yılda iç yerlerde klasik mavi dışında alev kırmızısı, safran, biskay yeşili, frenk soğanı yeşili, soluk denim, portakal kabuğu, mozaik mavisi, mercan pembe, çubuk tarçın ve gün ışığı renklerini de göreceğimizi söylüyor.

Sanat daha fazla yer bulacak

Ayrıyeten 2020’de dekorasyonun en büyük destekçisi olarak sanatın iç yerlerde daha fazla yer bulacağını, iç mimari üslubu ne olursa olsun, konut yerlerinin fotoğraflar ve heykellerle kişiselleştirileceğini de kelamlarına ekliyor.

Ofis dizaynlarında ise doğal olana, rahatlığa, teknolojiye ve toplumsallaşmaya ehemmiyet veren Y ve Z nesline yönelik yer kurgulamalarında trendlerin çok daha esnek olacağını aktaran Koca, bu durumun artık mimarların karşısında tek bir yere saplanıp kalmayan, daha küresel bir kullanıcı topluluğu olmasından kaynaklandığını ve tabiata ve hayvanlara çok daha fazla kıymet veren bu yeni kullanıcı topluluğunun muhtaçlıklarını göz önünde bulundurmak gerektiğini, trendleri belirleyen en kıymetli kriterlerin ise bu muhtaçlıkları en gerçek halde kurgulama gayreti olduğunu belirtiyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.