Ahşap Köy Evleri

Ahşap Köy Evleri
7 Şubat 2019 tarihinde eklendi, 78 kez okundu.

Ahşap köy evleri hakkında merak ettiğiniz birçok konuya bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. Neredeyse hepimizin zamanın birinde bir ahşap köy evinde yaşamak hayali vardır. Şehrin kalabalığı ve stresi insanları bir süre sonra doğal olana iteklemekte ve insanlar gerek kendi köylerine gerekse başka köylere göç edebilmektedir. Eğer ahşap bir köy evinde yaşamak hayaliniz varsa bu yazımız tam size göre.

Nereden başlamalı?

Öncelikle kırsal bir bölgede yaşamaya karar verdikten sonra kullanman gereken her türlü materyal doğal yollardan üretilen katkı maddesiz ve doğaya zararı olmayacak malzemeler olmalı. Ahşap ev tasarımı yaparken  evinizin güçlendirici sütunlarını dayanıklı kalın ağaçlardan seçmeli, duvarlarda ise kil ve çamurdan yapılmış sert bir malzeme ile birbirine eşit kütükler kullanmalısınız. Her şeyden önemlisi ahşap eviniz için seçtiğiniz alana göre malzemelerinizi dizayn etmelisiniz.

Hangi Tür Ağaçlar Tercih Edilmeli?

Ahşap malzemeler arasında en dayanıklısı olarak bilinen çam ağacına alternatif olarak kayın ve meşe ağaçları da ahşap köy evleri için uygun bir malzemedir. Çam, kayın ve meşe ağaçlarını işlenmiş şekilde kullanabileceğiniz gibi doğrudan kütük olarak da kullanabilirsiniz. Kütükler üst üste yerleştirilerek oluşturulan kenetleme işlemi dışında çeşitli kimyasallar kullanarak birbirine bağlanabilir. Sağlamlık ve dizayn açısından seçeceğiniz yöntem tamamen size kalmış bir durumdur.

Avantaj ve Dezavantaj

Ahşap köy evleri doğal bir ortamda, temiz ve ferah bir yaşam alanı sağlamaktadır. Ancak evlerin düzenli bakımları yapılmadığı takdirde çeşitli dezavantajları da bulunmaktadır. Kütüklerin içerden veya dışarıdan kurtlanmaları kütüklerin zamanla çürümelerine ve doğal görünümünün ve parlaklığının zamanla kaybolmasına neden olmaktadır. Ancak periyodik düzende yapılan bakımları sayesinde doğal görünümlerini uzun yıllar korumaktadırlar.

İdeal Ev Ölçüsünü Belirlemek

Ahşap evinizin ölçülerini belirlerken arazi şartlarını ve iç dizaynını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Köy evi içi dizayn etmek brüt alanı en iyi şekilde değerlendirmeyi gerektirmektedir. Nasıl bir dizayn istiyorsanız evinizin ölçülerini tamamen bu dizayna göre belirlemelisiniz.

İç Dekorasyon Nasıl Olmalı

Köy evi iç dekorasyon fikirleri evin dokusuna sadık kalınarak oluşturulan tasarımları benimsemektedir. Örneğin, ahşap bir evin içerisinde tamamen doğal malzemelerden yapılmış doğal ahşap ağırlıklı mobilyalar kullanmak evin tasarımına bir bütünlük kazandıracaktır. Ayrıca oluşturacağınız derinlik ile dingin bir ortam yaratacak ve sizi dinlendiren doğal bir alan oluşturmuş olacaksınız.

Foto Galeri


Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git