Mobilya Dekorasyon

Aromaterapi ile evinize huzur getirin

09.07.2021
94

Bitkilerin çiçek, kabuk, kök, sap, tohum, çekirdek, yaprak üzere kısımlarından bazen de tamamından çeşitli prosedürlerle elde edilen hoş kokulu …

Aromaterapi ile evinize huzur getirin

Bitkilerin çiçek, kabuk, kök, sap, tohum, çekirdek, yaprak üzere kısımlarından bazen de tamamından çeşitli prosedürlerle elde edilen hoş kokulu yağlar aracılığı ile ‘ruh, vücut ve zihin’ istikrarı vermeyi amaçlayan aromaterapinin izinde bahar aylarında konutlarımızda uygulayabileceğimiz şifalı reçeteleri işin uzmanı Aslı Alim’den öğreniyoruz.

Doğal olmayan kokuları ömür alanınızdan çıkarın

Her yerin kendine ilişkin bir gücü vardır ve kokuyu, içerisinde nefes aldığımız bu alanların gücünü ve hasebiyle kendi gücümüzü temizlemek ve yükseltmek, hastalıklardan korunmak, ruh halimizi dengelemek için kullanabiliriz. Bunu yaparken önceliğimiz, hayatımızdan ziyanlı olanları çıkarmak, sonrasında ise yeterli olanı hayatımıza almak olmak olmalı. Mesela parafin ve sentetik esanslarla hazırlanmış mumlardan sentetik tütsülere, ağır kimyasallarla üretilmiş oda spreylerinden kokulandırıcılara birçok şeyi hayatımızdan çıkarmamız lazım. Mum dediğimiz vakit soya mumu, ayçiçek mumu yahut balmumu ile hazırlanıp kesinlikle uçucu yağlar ile hazırlanmış olanlar olmalı. Tütsüler ise yaşanılan alanların gücünü temizlemek için geçmişten günümüze tüm din ve kültürlerde var olmuştur. Bunu bitkilerin sap, yaprak, reçine, tohum üzere kısımlarını yahut tamamını yakıp, dumanını ortamda gezdirerek yani ateş elementi ile yahut bitkinin ruhu olduğuna inanılan ve 5.element olarak kabul edilen uçucu yağlar ile de yapabilirsiniz.

Adaçayı tütsüsü yapın

Haftada en az bir defa meskeni, tüm odaları, köşeleri, meskenin merkezini ve varsa karanlıkta kalmış rutubetli alanları sap adaçayı ile tütsülemek ve ortada adaçayı yanına günlük ve üzerlik de ekleyerek yakmak sinerjik tesir yaratarak daha da tesirli olmasını sağlayacaktır. Daha pratik olsun diyorsanız, günlük ve adaçayı uçucu yağlarını bir su ve alkolle karıştırıp sprey formunda sıkabilirsiniz.

Buhurdanlık ile kokulandırın

Ortamı kokulandırmanın en sevdiğimiz bir öteki yolu da buhurdanlıklardır, alttan t-light yakarak üst haznesindeki suya damlatacağınız uçucu yağlar ile ortamı kokulandırabilirsiniz.

– Sakinleşmek, rahatlamak, gevşemek, kolaylıkla uykuya geçmek için Lavanta

– Ruh-Beden-Zihin istikrarı, odaklanma, canlanma için Greyfurt

– Gayesine ulaşma gücü, kararlılık, köklenme, topraklanma için Patchouli

– Memnunluk için Bergamot

– Dişil ve eril gücümüzü dengelemek için afrodizyak tesirli Ylang-ylang

Bitki öz yağlarıyla enerjiyi artırın

Bir öteki teklifim de konutun bolluk ve rahmetinin artması için, konutun en sevdiğiniz köşesine, kristal bir çanağın içerisine su koyup bunun içerisine de geçmişten günümüze bu enerjiyi artırdığına inanılan yağlardan damlatarak burada bir alan yaratmak. Bu enerjiyi artırdığına inanılan bitki öz yağlarından günlük, mür, portakal, tarçın, patchouli, vetiver, karanfil, zencefil, ladin ile Bolluk Rahmet yağımız benim en sevdiklerimden.

Dolunay vakti taraflara nazaran mum yakın

Dolunay hem ruhsal hem de fizikî paklık için en kuvvetli vakitlerdir. Bu vakitlerde konutta birikmiş olan tüm negatifin, size artık düzgün gelmeyenin meskenden gitmesi niyetini de koyarak konutun kuzey – güney – doğu ve batısında birer mum yakabilirsiniz.

Kantaron çiçeğinden yararlanın

Mevsiminde canlısını sonrasında da kurutulmuş sarı kantaron çiçeğini bir vazo içerisinde yahut asarak konutta tutmak, bilhassa de meskenin giriş kapısına yakın bir yere koymak her vakit uygundur.

Yatak odanızda lavanta kokusu tercih edin

Yatak odanızı havalandırıp, çarşaflarınızı silkeledikten sonra üzerlerine lavanta uçucu yağı ile hazırlanmış çarşaf spreyi sıkmak sakinlik ve gevşeme duyularınızı harekete geçirirken sizi uykuya hazırlayacaktır.

Sirke ile temizleyin

Cam ve aynalarınızı sirke ile silmek, hem gücünün hem de kendisinin en kolay halde temizlenmesine yardımcı olur, benim bu bahisteki favorim Homemade Aromaterapi’nin gül sirkesi.

Dolaplarda naftalin yerine uçucu yağlar kullanın

Son bir sene içerisinde giymediğiniz kıyafetleri ayırarak vermek hem bir oburunu memnun etmeye hem de yeni gelecekler için yer açmaya fayda. Dolap içleri için de benim favorim naftalin yerine kullanacağınız sedir uçucu yağı ile lavanta ve portakal…

(Bu yazı birinci evvel oggusto.com’da yayınlanmıştır.)

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.