Az Eşya İle Yaşam

Az Eşya İle Yaşam
6 Şubat 2019 tarihinde eklendi, 96 kez okundu.

Az eşya ile yaşam özellikle son zamanlarda sık sık duyduğunuz kavramlardan biridir. Peki az eşya ile yaşamak gerçekten faydalı mı? Ne gibi yararları var? Ve mümkün mü?

Nedir Bu Az Eşya?

Az eşya ile yaşam son zamanlarda özellikle belli kesimler tarafından yaşam felsefesi olarak belirlenmiş durumda. Aslına bakarsanız işin özü için ‘fazla eşyadan kurtul’ denebilir. Bu felsefeyi benimseyenler evlerindeki fazla eşyalardan kurtuluyorlar. Tabi ki bu felsefeyi dibine kadar yaşayanlarda var, azıcık ucundan yaşayanlarda.

Az Eşyanın Faydası Var mıdır?

Aslına bakarsanız az eşya ile yaşam her yönden faydalı bir felsefe olabilmektedir. Bu akım özellikle son dönemlerde artan fazla tüketim merakımızın biraz olsun önüne geçmemize yardımcı olabilmektedir. Az ama öz eşyalar sayesinde evlerinizde daha ferah alanlar oluşturabilirsiniz. Boş alanlarınızı daha verimli geçirebilirsiniz.

Nasıl Yapabilirim?

Sade yaşam tarzı sahibi olmak istiyorsanız, işe öncelikle elinizdeki fazla eşyaları gözden geçirmekle başlayabilirsiniz. Evinizde ne var ne yok önünüze serin. Kıyafetleriniz, makyaj malzemeleriniz ve hatta ilaçlarınızı bile serin. Emin olun son kullanması geçmiş onca ilaca rastlayabilirsiniz. İçlerinde gerçekten hangilerini kullanıyorsunuz? Gerçekten iki adet kırmızı gömleğe ihtiyacınız var mı? Öncelikle kendinizi ikna edin. Gerçekten ihtiyaç duymadığınıza ikna olun. Daha sonra ise eşyalarınızdan kurtulun.

Peki Fazla Eşyalarım Ne Olacak?

Az eşyalı evler oluşturmaya çalışırken fazla eşyalarınızı ayırdınız. Evet, işin en zor kısmı bitti. Peki bu eşyalar ne olacak? Tabi ki de ihtiyaç sahiplerine verebilirsiniz. Semtinizde, mahallenizde tanıdığınız ihtiyaç sahiplerine verebilirsiniz. Veya kıyafet kumbaralarına atabilirsiniz.

Peki Daha Sonra?

Daha az tüketerek yaşamak istiyorsanız, evden gönderdiklerinizin yerini doldurmayın. Evet, tüm eşyalarınızı ayırdınız, elediniz ve gönderdiniz. Şimdi onların yerini doldurmayın. Elinizdeki rimel bitene dek yeni rimel almayın. Ayakkabınız eskiyene dek aynısından bir daha almayın. Masanızın üstünde bir biblo varsa ikincisini almayın. Önce elinizdekini tüketin, daha sonra yenisini alın. Ve bir şeyi alırken önce düşünün. Gerçekten ona ihtiyacınız var mı? Gerçekten o obje sizde olmalı mı? Daha sonra hareket edin.

Foto Galeri


Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git