Mobilya Dekorasyon

Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir? – Evduzenleme.com

Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir? – Evduzenleme.com

Kirlenmiş çamaşırlarımızı çamaşır makinesine atar ve çıktığında temiz olmasını ve taze bir kokuya sahip olmasını bekleriz. Peki ya çamaşır makinemizi nasıl temiz ve taze kokuyor halde tutabiliriz?

Zorluk derecesi: Kolay

Gerekli Zaman: 10 dakika

1-Dış Kısım

Çamaşır makineleri genellikle aynı materyalden yapılır. Bu materyali temizlemenin en iyi yolu ise temiz bir bez ve çok amaçlı temizleyici ya da bulaşık sabunudur. Bu iki malzemeyle birlikte çamaşır makinenizin dış kısmını nazikçe silebilirsiniz. Çamaşır deterjanınızın bazı kısımlarda bir tabaka oluşturduğunu ve biriktiğini fark edebilirsiniz. Bu alanları temizlemek için ise biraz ılık su ve temizlik süngeri yeterli olacaktır. Kenarlar ve köşeler için ise bir parça pamuk kullanabilir ve bu alanların temizliğini de bu şekilde yapabilirsiniz.

2-İç Kısım

Dökülen deterjanları, dökülür dökülmez temizlemelisiniz. Eğer beklerseniz bu lekeleri ve birikmeyi çıkarmak çok daha zor bir hal alacaktır. Eğer yıkadığınız çamaşırlardan biri katıya yakın bir kalıntı bıraktıysa, içteki bütün çamaşırları çıkarmak ve çamaşır makinenizin iç kısmını temiz bir bez yardımıyla silmek en iyisi olacaktır.

3-Kokuyu Önlemek ya da Kokudan Kurtulmak

Çamaşır makinenizin koku oluşturmasını önlemek için çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra kapağı kapatmak yerine makinenin iç kısmının kuruması için kapağı açık bırakmalısınız. Eğer bir koku oluştuysa da makinenizi boşken sıcak bir derecede içerisinde karbonat ve sirke koyarak çalıştırabilirsiniz. Yükleme kısmı önde olan çamaşır makineleri için her çamaşır yıkama seansı arasında kapağı açık bırakmanız oldukça önemli. Ayrıca makinenin kapağının kenarlarındaki plastik kısımları silmeniz gerektiğini de unutmamalısınız. Bu kısımlarda saç ya da benzeri kir ve pislikler oluşabiliyor ve bu da kokuya sebep oluyor. Her yıkamadan sonra çamaşır makinenizi kabaca silmek oluşabilecek kokuları ve küfü önleyecektir.

İpuçları:

1-Su birikmesi Problemi

Eğer suyun birikmesiyle kireç oluşumu gibi bir probleminiz varsa bu problemin önüne geçmek için kireç oluşturmama özelliğine sahip olan çamaşır deterjanları kullanabilirsiniz.

İhtiyacınız olacaklar:

  • -Temizleyici madde (deterjan, bulaşık sabunu vs)
  • -Temiz bir bez
  • -Sirke
  • -Karbonat
  • -Kireç sökücü (gerekirse)
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.