Mobilya Dekorasyon

Canlı dokular ile yaşayan bir bahar dekorasyonu

01.07.2021
184

Sürdürülebilir bir dekorasyon teması doğrultusunda doğal gereçler ile ham gereçler daha çok değer kazanırken, farklı renkleri benimseyeceğimiz ve …

Canlı dokular ile yaşayan bir bahar dekorasyonu

Sürdürülebilir bir dekorasyon teması doğrultusunda doğal gereçler ile ham gereçler daha çok değer kazanırken, farklı renkleri benimseyeceğimiz ve vakitsiz kesimlere odaklanacağımız bir bahar mevsimi bizleri bekliyor. İç Mimar Eda Tahmaz, baharın ‘yeniden doğuş’ teması doğrultusunda meskenlerini yenilemek isteyen, ömür alanlarına yaşayan bir doku katmak isteyen mesken sahipleri için mevsimin öne çıkan trendlerini, materyal ve renklerdeki değişiklikleri, yükselişe geçen akımları tahlil etti.

Sıklıkla tercih edilen İskandinav tarzında 1970’lere geri dönüşün başladığını belirten Tahmaz, bu tarzın tıpkı vakitte daha canlı, keyifli bir renk paletiyle yorumlanması gerektiği görüşünde. Yılın de rengi olan canlı mercanın yanı sıra mandalina sarısı, turkuaz, yeşil renkler, 70’lerin o kendine has geometrik formlarına hayli yakışıyor. Eşsiz imajı ile çok beğenilerek kullanılan hardal renginin bu mevsime de hoş bir ahenk sağladığını aktaran iç mimar, bu sene hardal renginin tek bir koltukta ya da aksesuarlar üzere küçük ayrıntılarda yer almak yerine daha büyük alanlarda kullanılacağının sinyallerini veriyor. Bu renk ile bir arada kullanılabilecek en göz alıcı sonucu veren alternatif ise indigo mavisi. Tahmaz’a nazaran, minimalist akımın destekçilerine dekorasyonda yeni bir alan açacak olan tarz, ‘mid-century çağdaş‘, bahar aylarında uygulamak için ülkü. Daha net ve düz çizgilerin hakim olduğu bu tarzda, bir renk paleti içerisinden seçeceğiniz 3 renk ile tüm konutunuzu dekore edebilirsiniz, sade ve düz formların ön planda olması kâfi.

Gereçlerde ise yükselen sürdürülebilir tasarım mottosu ile birlikte dönüştürülmüş malzemelere yer verileceğini vurgulayan Tahmaz, kağıt, tel, plastik üzere hususların yine dönüştürülerek kullanılabileceği kanaatinde. Dönüştürülmüş pet şişelerden üretilen plastik folyo üzere gereçlerin kullanımı ile tabiata verilen bedeli dekorasyona yansıtmak mümkün. Yeniden ahşabın da dönüştürülmüş halde yer verilebileceği iç yerlere, canlı bitkiler ile de küçük dokunuşlar yapılabilir.

Bireylerin kendi sanatsal görüşlerini yansıtabildiği el emeği eserlerin revaçta olduğu bu periyotta, ham malzemelerden meydana getirilen dokuma kumaşlara da bahar dekorasyonumuzda kesinlikle yer açmamız gerektiğini aktaran Tahmaz’a nazaran, dokuma kumaşların verdiği his, baharın verdiği canlanma tesiri ile birebir. Revaçta olan minimalist akıma bir rakip olarak doğan trend, ‘karıştır ve eşleştir’, desenlerde kendini göstererek farklı desenlerin kombinasyonlarına yanlışsız bir yönelim başlatıyor. Bunu yaparken birtakım püf noktalara dikkat edilmesi gerektiğini lisana getiren iç mimar, birebir renk paletinin farklı tonlarını kullanmak gerektiğini söylüyor. Toprak tonları ile dekore edilen bir iç yerde, yeniden bu tonlara muhalif olmayan, lakin farklı birkaç desenin bir ortaya geldiği bir kombin tercih edilirse, içerisinde farklılıkları barındıran bir ahenk yakalanabiliyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.