Mobilya Dekorasyon

Genç odası takımı seçerken nelere dikkat edilmeli

16.05.2021
99

Birey olduklarını en yoğun hissettikleri bu dönemde rahat edebilecekleri, kendi zevklerine göre döşenmiş ve konforlu bir oda yaratmak onların …

Genç odası takımı seçerken nelere dikkat edilmeli

Birey olduklarını en yoğun hissettikleri bu dönemde rahat edebilecekleri, kendi zevklerine göre döşenmiş ve konforlu bir oda yaratmak onların ileriki hayatlarını da şekillendirebilir. Bu sebeple genç odası takımı seçilirken titizlikle hareket edilmelidir.

Genç odası takımı nelerden oluşur

Sade bir genç odası takımı; yatak, gardırop ve çalışma masasından oluşur. İsteğe göre şifonyer, komodin, ayna gibi eklemeler odaya işlevsellik katar. Her insanın İstekleri ve hayalleri farklı olduğu için tek tip bir oda düzeninden bahsetmek mümkün değildir. Bu sebeple öncelikle odanın sahibi olan genç, isteklerini ve ihtiyaçlarını göz önüne bulundurarak alınabilecek en konforlu, rahat ve sağlıklı oda takımını seçmelidir.

Genç odası takımı seçerken nelere dikkat edilmelidir

Genç odaları; yatak odası, çalışma odası ve oturma odasının birleşmiş hali gibidir. Bu nedenle genç odası takımı, onu kullanan kişinin rahatça uyuyabilmesine, dinlenmesine ve çalışabilmesine olanak sağlamalıdır. Yatak seçimi, dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında gelir. Gelişme dönemindeki bireyin boyu hızla uzayacağı için yatağı olabildiğince büyük seçmek gerekir. Bazalı ya da çekmeceli yatak seçimi yapmak, yerden tasarruf etmenizi kolaylaştırıp odaya ek bir depolama alanı sağlayacaktır. Ebeveynlerin yatak seçimindeki en önemli görevi ise; çocukları için rahat, onların gelişimini engellemeyecek yapıda ergonomik olan ve sağlıklı malzemeden yapılmış yatak modellerini belirlemektir.

Gardırop ise genç odası takımı seçiminde olmazsa olmaz diğer bir unsurdur. Çocukluk dönemini atlatan genç, daha fazla kıyafete ve eşyaya sahip olacaktır. İhtiyacı eksiksiz karşılayan, mümkünse bol raflı ve çekmeceli gardıroplar seçilmelidir.

Genç odası takımı sade olmalı odada dağınıklık ve gereksiz kalabalık yaratacak eşyalardan kaçınılmalıdır. Kalitesiz bir çalışma masası seçmek, ilerleyen zamanlarda masada deformelerin olmasına ve ömrünün kısalmasına engel olur. Ayrıca çalışma masası çekmeceli, raflı olursa eşyaları düzenlemek daha kolay olacaktır.

Komodin ve şifonyer, odanın dekorasyonunu tamamlarken, kıyafetlerin düzenlenmesi konusunda büyük kolaylık sağlar. Karyolanın yanına konacak şifonyerin üzerine lamba, su gibi eşyalar konulabilir. Çekmecelerine ise çamaşır ve çoraplar yerleştirilirse yaşanabilecek karışıklıklar önlenir. Ek depolama alanı da unutulmaması gereken bir unsurdur. Düşük maliyetle alabileceğiniz duvar rafları odaya ferah ve estetik bir görünüm katacaktır. Raflar; istenirse kitaplık, istenirse fazla eşyaları koymak için, istenirse de aydınlatma gereçleriyle süslenip dekoratif olarak kullanılabilir.

Genç odası takımı seçilirken tüm eşyaların sağlıklı ve kaliteli malzemeden yapılmış olmasına, eşyaların herhangi bir yerinde çarpma sonucu yaralayabilecek çivi ucu/ vida ucu çıkmamış olmasına, olası bir devrilme durumunda tehlike arz etmeyecek yapıda olmalarına dikkat edilmelidir.


Genç odası takımı hangi renklerden oluşmalıdır

Genç odası takımı rengine de en az konfor kadar dikkat edilmelidir. Öncelikle çok ihtiyaç duyulmuyorsa koyu renklerden uzaklaşılması gerekir. Odayı boğmayacak, kendi içinde ve duvar rengiyle uyumlu renkte ürünler seçilerek ferah, olumlu duygular uyandıran bir görünüm elde etmek mümkündür.

Genç odası takımı için seçilecek kanepe, berjer, sandalye gibi ürünler konforlu olmalarının yanı sıra kolay temizlenmelidir. Çok açık renkler kolay kir tutup lekelerin çıkmasını zorlaştırır. Tüm ürünlerin aynı renkte seçilmesi ise psikolojik olarak bunaltıcı etkiye sahiptir. Üretkenliği arttıracak mavi rengin tonları içeren eşyalar tercih edilebilir. Doğayı ve huzuru çağrıştıran yeşil rengin çok koyu olmayan tonları, odanın havasını olumlu etkiler. Renkler insan psikolojisini çok kolay etkilediği için bu konuda da konfor ve sağlıkta olduğu kadar titiz olunmalıdır. Popüler trendler farklı renkleri bir arada kullanarak uyum yakalamak yönündedir. Mesela; yatağın çekmeceleri beyazken yatak başı mavi olabilir, dolaplar bej rengiyse dolap kapakları kiremit rengi olabilir. Turuncuyu çok seven birinin odasında turuncunun farklı tonlarının yer alması onu mutlu ve huzurlu hissettirir. Farklı renklerin bir arada kullanılması odaya kesinlikle hareket katıp dinamik bir görünüm ortaya çıkaracaktır. Elbette renkler kadar ürünleri almadan önce odanın büyüklüğü ölçülmelidir. Kapının yeri, kalorifer peteği gibi unsurlar göz önünde bulundurulmalıdır. Ardından bütçeye en uygun işlevsel eşyalar seçilmelidir.


En son trendlere uygun renklerde, modern tasarıma sahip, ek depolama alanı sağlayan, kaliteli genç odası takımı modelleri, Koçtaş’ın web sitesinde uygun fiyatlara sizleri bekliyor! Onlarca ürün içerisinde dilediğinizi kolayca seçebilir, online alışveriş kolaylığından yararlanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.