Mobilya Dekorasyon

Geri Dönüşüm Sanatı: Kendin-Yap Masa Düzenleyicisi 2021

Geri Dönüşüm Sanatı: Kendin-Yap Masa Düzenleyicisi 2021

masa-duzenleyicisi-kendin-yap-projesi-1

Bir süredir kahvaltılık gevrek kutularını ve tuvalet kağıdı ve kağıt havlu rulolarını biriktiriyorum. Hayır, garip bir istifçi değilim – bir amacım var. Amacım bu materyalleri bir projede bir araya getirmek. Düşündüm ki, başkaları bu materyalleri kendi projelerinde kullanabiliyorlarsa, ben de kullanabilirim. Bu konuda kendime meydan okudum! Bazen neler oluşturabileceğinizi hayal bile edememek gerçekten komik.

Aklımda bulunan proje doğrultusunda bir kendin-yap masa düzenleyicisi oluşturdum, bu projede de geri dönüşümle kullanılacak şeyleri kullandım. Sadece elimde olan malzemeleri kullandığım için bu projeye hiç para harcamadım. Bunun tamamen bedava olacağını söyleyemem çünkü sizde malzemelerin bazıları olmayabilir… ama ne kadar az para harcayarak bu işi tamamlayabileceğiniz konusunda kendinize meydan okumalısınız!

Projede Kullanılacak Malzemeler

 • -Kahvaltılık gevrek kutuları ve tuvalet kağıdı ruloları
 • -Tahta bir plak
 • -Mod Podge tutkal – eğer bu projeyi çocuklarınız yapıyorsa onlar için özel Mod Podge Çocuk Tutkalı’nı kullanabilirsiniz
 • -Seçtiğiniz renklerde akrilik boya.
 • -Kutularınızı ve rulolarınızı kaplamak için kaplama kağıdı
 • -Seçtiğiniz renklerde kurdeleler
 • -Makas
 • -Maket bıçağı
 • -Yapıştırıcı
 • -Boya fırçası
 • -Kalem
 • -Cetvel
 • -Bant

masa-duzenleyicisi-kendin-yap-projesi-2

İşte bunlar benim kullandığım malzemeler. Bu malzemeleri bir araya getirerek nasıl bir masa düzenleyicisi oluşturacağım konusunda emin değildim ama hey, meydan okuma demiştik. Değil mi?

masa-duzenleyicisi-kendin-yap-projesi-3

Kutuları oluşturmak için ne şekilde keseceğime dair hiçbir fikrim yoktu, bu konuda dürüst olacağım. Bu yüzden de kutuların dörtte birini alt kısımdan kestim ve diğer kutularda da aynı yolu izledim. Bir arka bir de ön kısım olmasına karar vermiştim bu yüzden de arka kısmını ön kısmından biraz daha uzun yaptım.

masa-duzenleyicisi-kendin-yap-projesi-4

İşte bitmiş kutularımdan bir tanesi. Ayrıca büyük kutulardan birini keserek iki küçük kutu daha oluşturdum. Sakın endişelenmeyin – bu kutuları Mod Podge ve kağıt yardımıyla kaplayacaksınız.

masa-duzenleyicisi-kendin-yap-projesi-5

Bu noktada kesinlikle aşırı heyecanlandım. Ama işte masa düzenleyicimin ana hatları oluştu bile. Eğer isterseniz tuvalet kağıdı ve kağıt havlu rulolarını farklı şekillerde de kullanabilirsiniz.

masa-duzenleyicisi-kendin-yap-projesi-7

Kutuları kesmeye biraz ara vermem gerekiyordu, ben de bu yüzden tahtamı boyamaya başladım. Kaplama kağıdınızla uyumlu renkler kullanmaya çalışın, ahşap plağınızı boyayın ve kurumaya bırakın.

masa-duzenleyicisi-kendin-yap-projesi-8

Evet bu adım tamamen opsiyonel… ben tüplerimin ve kahvaltılık gevrek kutularımın uçlarını beyaz boya ile boyadım. Bazen kestiğim kağıtlar tam anlamıyla kutularla aynı olmuyordu ben de uçlarından kutuların renklerinin ya da kahverengi tüplerin görünmesini istemiyordum (çünkü aynı renkte değiller). Eğer siz de aynı durumdaysanız, bu adımı uygulayabilirsiniz. Eğer değilseniz de endişelenmeyin.

masa-duzenleyicisi-kendin-yap-projesi-9

Evet şimdi her şey boyandı ve harekete geçme zamanı geldi. Bir kalem alın ve kaplama kağıtlarınıza kutuların ve ruloların ölçümün yapın.

masa-duzenleyicisi-kendin-yap-projesi-10

Yaptığınız ölçümlere göre kaplama kağıdınızı kesin.

masa-duzenleyicisi-kendin-yap-projesi-11

Ve bütün kağıtlarınızın arka kısımlarını Mod Podge tutkal ile kaplayın.

masa-duzenleyicisi-kendin-yap-projesi-12

Sonrasında bölümlerin hepsini kağıtlarınız ve Mod Podge yardımıyla hazırlayın. Hazırladığınız bölmleri bir kenara koyun ve 15-20 dakika kadar kurumaya bırakın. Sonra bir kat daha atın.

masa-duzenleyicisi-kendin-yap-projesi-13

Tahta plağınızı da Mod Podge la kaplamayı unutmayın, yapıştırmak için.

masa-duzenleyicisi-kendin-yap-projesi-14

Yapıştırıcıyı kullanarak her bir bölümünüzün üst kenarlarını kudele ile süsleyin. Ben rulolarda da aynı işlemi yaptım.

masa-duzenleyicisi-kendin-yap-projesi-15

Yine yapıştırıcıyı kullanarak bölümlerinizi tahta plağın üzerine yapıştırın. Köşelerde beyaz kısımları göreceksiniz ama kuruduğunda gidecektir bu bölümler.

masa-duzenleyicisi-kendin-yap-projesi-16

Ne düşünüyorsunuz – siz de kendiniz için bir kendin-yap masa düzenleyici yapmayı düşünüyor musunuz? Siz kahvaltılık gevrek kutuları ve tuvalet kağıdı rulolarıyla Mod Podge yardımıyla neler yapardınız?

Resim kaynak

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.