Mobilya Dekorasyon

Giyinme Odası Dekorasyon Fikirleri Üzerine Tavsiyeler

11.10.2021
23
Giyinme Odası Dekorasyon Fikirleri Üzerine Tavsiyeler

Günümüzde modern mimaride çağın ihtiyaçlarına uygun giyinme odası dekorasyon fikirleri oldukça farklı tarzlarla karşımıza çıkmaktadır. Siz de yatak odanızın hemen yanında küçük bir odaya sahipseniz giyinme odası dekorasyonu için kolları sıvayabilirsiniz.

Giyinme odası dekorasyonu fikirleri arasında genellikle tüm giysilerinizi kapsayan bir uygulamaya yer verileceğinden mutlaka bir düzen içerisinde, sınıflandırma yaparak dekorasyon uygulamalarında bulunmanız gerekir. Bunun için de ihtiyaç listenizi hazırlamanız şart görünüyor.

İhtiyaç listenizde olması gerekenler konusunda size yardımcı olabilirim. Bu yardımı gerçekleştirebilmek için cevap vermeniz gereken birtakım sorular olduğunu ifade edeyim. Öncelikle giyinme odası dekorasyonu için kaç kişilik bir dolap tasarımı gerçekleştirilecek? Daha düz soru ile bu odayı kaç kişi kullanacak? Tek kişinin kullanacağı odanın dekorasyonu ile iki kişinin kullanacağı odanın dekorasyonunun ayrı olması gerektiğini belirteyim.

İki kişilik dekorasyon yapacaksanız ihtiyacınız olan dolap çeşitlerini ayrı ayrı belirlemelisiniz. Çekmece, ayakkabı rafı, elbise askılıkları, ceketlerin ve pantolonların koyulacağı bölümler vb. birçok farklı çeşitte dolap tasarımı yapmalısınız. Dolapların hacimsel ve sayı olarak ne kadar olması gerektiğini örnek giyinme odası dekorasyonu uygulamalarına bakarak da anlayabilirsiniz. Örneğin bir erkek ile bir bayanın giyinme odasında bulunan dolapları farklılık göstermek zorundadır. Erkekler daha çok klasik giyime yöneliyorsa, takım elbiselerini asabileceği bir alan, kravatları asabilmek için ayrı bir alan, kemer ve saatler için ayrı bir bölüme ihtiyaç duyar. Bayanlarda ise daha çok raflı dolaplar daha işlevsel olabilmektedir. Bu nedenle kullanacak kişi sayısı ve kullanacak kişilerin cinsiyeti de önem arz etmektedir.

Giyinme Odası İçin Örnek Dolap Modeli

Giyinme Odası İçin Örnek Dolap Modeli

Tek kişilik bir giyinme odası dekorasyonu düşünüyorsanız odanızın hacmini en verimli şekilde değerlendirecek dolap dizaynını yakalamalısınız. Bunun için de yine dolap çeşitliliğini ve sayısını belirlemenizde fayda var.

Mevsimlik Giysiler Nasıl Depolanmalı ?

♥Bir  Tavsiye ; 

Giyinme odası dekorasyonu fikirleri arasında en çok yapılan hataların başında dolapların yanlış sıralanması gelmektedir. Kural olarak en çok kullandığınız ürünlerin elinizin altında olacak şekilde, kolayca ulaşabileceğiniz alanlarda konumlandırılacak dolaplarda saklanması gerekir. Fakat siz bu bölümlerde davetlerde kullanacağınız elbiseler ve aksesuarlar için bir ayarlama yapmışsanız zaman kaybedecek ve pratik bir giyinme odası dekorasyonu yakalayamamış olacaksınız.

Giyinme Odası Dekorasyon

Giyinme Odası Dekorasyon

Dolap sayısının ve çeşitliliğinin fazla olması her zaman lehinize bir durumdur. İhtiyacınız şimdilik olmasa da ileride oluşabilecek alan ihtiyacını karşılamanız için mutlaka odanın tüm hacmini iyi kullanmak gerekir. Zira başlangıçta bir dolap bile yeterli olabilirken ilerleyen yıllarda çok daha fazla depolama ihtiyacınız doğacaktır. Bu hususu da göz önüne alarak dolap tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Ev Düzenleme ve Pratik Çözümler

Giyinme Odası Dekorasyonu İçin Tavsiyeler

  • İki kişilik giyinme odası dekorasyonu için tamamen ayrı ayrı düşünülmüş dolap çeşitliliği gerekmektedir. Bunun en güzel yolu da odanın iki bölüm şeklinde düşünülmesi ile gerçekleşebilir. Böylece her ihtiyaca uygun farklı çeşit ve sayıda dolaplar kullanılabilir. Erkeklerin ayakkabı raflarına çok fazla ihtiyacı yoktur. Dört beş raf onlar için yeterli olacakken bayanların çok daha fazla sayıda ayakkabı rafına ihtiyacı olacağı açıktır. Odayı iki farklı bölüm şeklinde tasarlamak bu sebeple oldukça mantıklı görünüyor.
  • Giyinme odası dekorasyonu fikirleri arasında olmazsa olma uygulamalardan biri de aynalardır. Yerden kazanabilmek için dolapların üzerine monte edebileceğiniz boy aynaları sayesinde kıyafet tercihlerinde karar vermeniz çok daha hızlı olacaktır. Aynanın birden fazla olması odanın alan derinliği sayesinde çok daha ferah bir görünüm yakalamasına da yardımcı olacaktır.
  • Giyinme odası dekorasyonu için unutmamanız gereken bir ayrıntı da giyinirken oturabileceğiniz puf, seyyar sandalye, koltuk, vb. eşyaların olmasıdır. Bu ürünler giyinme odasının genişliğine göre seçilebilir. Çok dar bir giyinme odası için daha pratik ürünler kullanmak yerinde olur
  • Giyinme odası dekorasyonu fikirleri içinde giysilerin sıralanmasının size oldukça vakit kazandıracağını belirtmiştik. Bu sıralamada mevsimsel geçişlerde düzenlemeler yapmanız pratiklik açısından da önemlidir. Kışlık kıyafetlerinizi ilkbahar mevsiminde daha üst dolaplarda saklamanız ve üst dolaplarda sakladığınız yazlık kıyafetleri çıkarmanız doğru bir uygulamadır.
  • Giyinme odası dekorasyonu için aydınlatma, oldukça fazla önem arz etmektedir. Aydınlatmanın yanlış olması, üzerinizdeki kıyafetin tam olarak size uygun olup olmadığına doğru karar vermenize de mani olacaktır. Giyinme odalarında spot aydınlatma tercih edilmesi en doğru yaklaşım olacaktır.
FOTO GALERİ / Giyinme Odası Dekorasyon Fikirleri Üzerine Tavsiyeler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.