Mobilya Dekorasyon

Halı Yıkama – Kilimlerinizi ve Halılarınızı Temizlemek İçin Süper Bir Rehber

14.11.2021
19
Halı Yıkama – Kilimlerinizi ve Halılarınızı Temizlemek İçin Süper Bir Rehber

blank

Her şey kirin dışarıdan içeri taşınmasını engellemekle başlar.

Hemen hemen her ev zaman zaman kahve dökülmelerine ve ayakkabı lekelerine mahkumdur. Bu engellenemez. Fakat asıl önemli konu leke oluştuktan sonra durumla nasıl başa çıkacağınızdır. İşte sizin için uzman-onaylı metodumuz, herkesin başına gelebilecek olan kurumuş lekelerle nasıl başa çıkacağınızı anlatıyor,  yağ, çamur, evcil hayvan “sürprizleri” ve daha fazlası.

1-İki adet boş sprey şişesi edinin ve birini soğuk su ile doldurun. Diğerinde ise 1/4 yemek kaşığı bulaşık sabununu ve 1 cup sıcak suyu karıştırın.

2-Deterjan solüsyonunu emici bir kumaşa sıkın (sakın halıya sıkmayın -çok fazla ıslanmasını istemiyoruz), ve üzerine dokundurun (ovmayın!). Leke çözünmeye başladıktan sonra kumaşın temiz kısmı ile lekeyi çekin. Leke yok olana kadar bu sırayla kumaş ile dokunmaya devam edin.

3-Soğuk suyu başka bir kumaşa sıkın ve derejan kalıntılarını halıdan kaldırmak için kullanın, sonrasında ise kuru bir kumaşı yine halıya dokundurun.

4-Birkaç kat kağıt havluyu lekenin olduğu yere koyun ve üzerine ağır bir tencere yerleştirin. “Bir gece beklediğinde, kağıt havlu halının dibinde kalmış olabilecek lekeleri emecektir. Sabah olduğunda iplikleri parmaklarınızla ayırın ve havayla kurumaya bırakın” diyor Forte.

5-Eğer leke hala çıkmadıysa, lekeye sebep olan duruma göre daha özel bir şeyler kullanmanız gerekebilir. Sitemizde en inatçı lekeler için birçok farklı talimat bulabilirsiniz.

blank

Halınızın Temiz Kalmasını Nasıl Sağlarsınız

Yüksek trafikli bölgeleri yenileyin

Mutfağınızdan koltuğa giden gri bir leke mi buldunuz? Ağır temizlikler arasında (kiraladığınız bir makine ya da bir profesyonel yardımı olmadığında), bu lekeleri köpüklü bir halı temizleyicisi kullanarak temizleyebilirsiniz. Bu temizleyicileri de paketteki talimatlara göre kullanmalısınız.

Kiri dışarıda tutun

Evde ayakkabı giymeme kuralını uygulamaya çalışın. Kapınızın yan tarafında ekstra terlikler bulundurabilir ve bu sayede ev sakinlerini içeri girdiklerinde ayakkabı yerine terlikleri kullanmaları için cesaretlendirebilirsiniz. Evinizin girişine yakın bir dolapta bir süpürge bulundurabilir ve içeri giren kiri ve tozları daha içeri girmeden,dışarıdayken temizleyebilirsiniz.

Dış kapı paspasları

Dış kapı paspasları kullanarak evinize girmeye çalışan pislikleri engelleyebilirsiniz. Eğer etikette aksi bir durum yoksa bu paspasları çamaşır makinesinde yıkayabilir ve kurutabilirsiniz. Eğer etikette aksi söyleniyorsa da bir elektrikli süpürge kullanabilirsiniz. Ön kapıdaki paspasınızı ters çevirip arka kısmını da elektrikli süpürgeyle temizleyin, ne kadar fark yaratacağına inanamayacaksınız. Daha hızlı bir yenileme için paspası bir dış mekanda silkeleyebilirsiniz, bir sopa yardımıyla döverek temizlemeyi de deneyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.