Mobilya Dekorasyon

İlham Kaynağı : Küçük Ev Dekorasyon Örnekleri

11.10.2021
10
İlham Kaynağı : Küçük Ev Dekorasyon Örnekleri

Küçük bir eve sahip olmak çoğu zaman insanların mutlu olmasını sağlayan etkenler arasında gösterilir. Geniş evler her ne kadar ferahlık verseler de çok geniş mekânlarda temizlik problemlerinin olması ve bu mekânlarda yalnızlık psikolojisinin olması sebebiyle tercih edilirken tereddüt ile yaklaşılır. Dekorasyon açısından düşündüğümüzde de küçük alanları dekore etmek hem daha eğlenceli hem daha ekonomik hem de daha kolaydır. Biz de bu yazımızda birbirinden güzel ufak ev dekorasyonu fikirleri ve örneklerini ele aldık. Küçük ev dekorasyon örnekleri ile siz de evinizin metre karesine uygun düzenlemeler yapabilirsiniz.

Daha önce Küçük Evler için 10 Dekorasyon Önerisi konulu makalemizi incelemeniz halinde daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Ufak Ev Dekorasyon Örnekleri

Küçük ev dekorasyon örnekleri incelenirken temelde birtakım kurallara uygun tasarımların daha kullanışlı ve şık durduğu tespit edilmiştir. Bu kuralların başında evinize alacağınız hangi türde eşya olursa olsun, hangi bölümü için alacak olursanız olun mutlaka kullanışlılık ve şıklık özelliklerini beraber barındırmasına dikkat etmelisiniz. Kullanmadığınız her eşya aslında küçük ev dekorasyonu için de bir problem teşkil etmektedir.

Küçük home ofis

Küçük home ofis

Küçük ev dekorasyon örnekleri içinde önemli bir yere sahip kurallardan biri de küçük evler için daha küçük mobilyaların tercih edilmesidir. Küçük evler çekirdek ailelere hitap ettikleri için mobilyaların çok geniş ve büyük olmasına gerek yoktur. Üstelik geniş mobilyalar evin içini boğan bir dekorasyon hatasına sebep olurlar.

Minimalist Yatak Odası

Minimalist Yatak Odası

küçük yatak odası dekorasyonu 2017

Küçük ev dekorasyonu için olmazsa olmaz kurallardan biri de evin her daim derli toplu olmasıdır. Ortalıkta eşyaların olmadığı, düzenli evlerin dekorasyon albenisi de yüksek olur. Çok çabuk dağınık bir görüntü oluşmasına neden olan küçük evlerde bu kurala uymak büyük avantaj sağlayacaktır. Bunun için mobilyaları alırken depolama alanı olup olmadığına dikkat etmeliyiz.

küçük antre dekorasyon fikirleri 2017

Küçük Antreler İçin Dekorasyon Önerileri

Antreler bir evin dekorasyon tarzını eve ilk adımda yansıtacak ve dekorasyon hakkında ipuçları veren giriş alanlarıdır Bu alanda tercih edilecek olan mobilya ve aksesuarlar hem…

Konforlu Küçük Ev Dekorasyon Örnekleri

Küçük ev dekorasyon örnekleri değerlendirildiğinde gözümüze çarpan diğer bir nokta duvarlardır. Duvarlar kitap, aksesuar, ayna, aydınlatma hatta ufak tefek eşyaların saklanabileceği alanlar olarak karşımıza çıkıyor. Evin metre karesi her ne kadar küçük olsa da hacim değerlendirmede duvarlar sizin için büyük avantaj sağlamaktadır. Raf ya da dolap tercihini mekâna uygun seçmek gerekir. Örneğin salonda tercih edeceğiniz raflar hem şık aksesuarlarınızı koymaya yarar hem de size alan kazandırır. Küçük ev dekorasyonunda raf kullanımında dikkat edilmesi gereken husus ise rafların derinliğidir. Fazla derinliği olan raflar içeriye doğru fazla çıkıntı oluşturacağından ortamı basık ve sıkıcı bir hale getirebilir.

Çalışma Masası üstü için raf

Çalışma Masası üstü için raf

Mobilya seçiminde ayaklı mobilya tercihinde bulunmak mekânın ferahlığına katkı sağlar. Tabana sıfır oturan mobilyalar ise daha ağır bir görüntü vermektedir. Bu sebeple küçük ev dekorasyonu için dinamik görünümlü ve ayaklı mobilyaları tercih etmelisiniz.

İlham Kaynağı : Küçük Ev Dekorasyon Örnekleri

Evin aydınlık olması her daim ferahlık hissi vermektedir. Evinizin gün ışığından faydalanma derecesine uygun duvar renkleri seçebilirsiniz. Küçük ev dekorasyon örnekleri içinde daha çok açık renklerin tercih edildiğini görmekteyiz. Mobilyalarınızın rengini hafif koyu istiyorsanız duvarları mutlaka açık renklerden beğenmelisiniz. Kontrast olacak şekilde yapacağınız seçim sayesinde mekanı daha şık tasarlamış olacaksınız.

Küçük ev dekorasyon örnekleri arasında mobilyaların fonksiyonel özelliklere sahip olduğunu görüyoruz. Özellikle yemek masalarının açılır kapanır özelliklere sahip olması ya da kanepelerin pratik bir şekilde yatak halini alması dar mekânlar için konfor sağlamaktadır. Banyo kapılarının ve mutfak kapılarının açılır ve kapanır kapılar, kapaklar yerine sürgülü olması sayesinde nispeten daha dar olan bu iki mekânın arka bölümü için alan yaratılmaktadır. Özellikle mutfak dolaplarının mümkün olduğu kadar çok ve kullanışlı olması mutfağın daima düzenli kalabilmesi için önemlidir. Ayrıca yine kapılarda ve kapaklarda da beyaz renk kullanımı ortamı daha ferah ve aydınlık hale getirecektir.

Küçük Banyo Dekorasyonu

Küçük Banyo Dekorasyonu

küçük banyo dekorasyonu nasıl olmalı

Küçük Banyolar İçin Dekorasyon Önerileri

Küçük banyo dekorasyonu için öneriler
Ev dekorasyonlarında en az özen gösterilen alanların başında banyolar geliyor, oturma odaları ve mutfak gibi trafiği fazla alanların…

Küçük ev dekorasyonu için ayna kullanımı abartıya kaçmamak koşulu ile derinlik algısı oluşturması sebebiyle sık tercih edilen uygulamalardan biridir. İsterseniz duvarınızın bir bölümünü ya da özelliğine göre tamamını da ayna ile kaplayabilirsiniz. Aynaların olduğu alanlarda daha ferah bir ortam yakalanmış olacaktır.

Küçük Evlerde Ayna Kullanımı

Küçük Evlerde Ayna Kullanımı

Küçük ev dekorasyonu için aydınlatma tercihi de hem dekorasyon açısından hem de ferahlık hissini ortaya çıkarması sebebiyle önemlidir. Aydınlatma için odanın durumuna uygun olarak LED, sarkıt avize, lambader, abajur, koridor aplikleri kullanılabilir. Bu modellerden uygun olanları kullanırken oda içindeki diğer eşyalar ile olan uyumunu mutlaka dikkate almalısınız.

Galerimizde birbirinden güzel ufak ev dekorasyon örneklerini inceleyerek siz de küçük evler için dekorasyon fikirlerine sahip olabilirsiniz.

FOTO GALERİ / İlham Kaynağı : Küçük Ev Dekorasyon Örnekleri

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.