Mobilya Dekorasyon

Kompakt Mutfak Dekorasyon Örnekleri

28.08.2019
159
Kompakt Mutfak Dekorasyon Örnekleri

Küçük bir mutfağınız varsa, dar mutfak nasıl dekore edilir diye düşünüyorsanız; paylaşacağımız fikirler ile kullanışlı çözümler elde edebilirsiniz. Mutfaklar evin en çok kullanılan alanlardan biri olup, pratik ve işlevsel dekorasyon fikirleri bu önemli alanda fark yaratacaktır.

Dar Mutfak Nasıl Dekore Edilir?

Dar Mutfak Nasıl Dekore Edilir?

Tezgah Altına Yerleştirilmiş Sürgülü Masalar

Küçük mutfaklarda hem tezgah hem de masa olarak kullanabileceğiniz bu alternatif, sonradan eklenebilir ancak mutfak ünitesi yaptırılırken kurulması sizin açınızdan daha kolay olacaktır. Eğer duvara monte edebileceğiniz açılır kapanır bir masa kuracağınız boş bir duvar alanı dahi yoksa bu öneri ile hızlıca kahvaltınızı yapabileceğiniz bir alan kazanabilirsiniz.

Duvara Monte Dar Masalar

Mutfak için dekorasyon fikirleri arasında akla öncelikle masalar gelmektedir. Duvara monte edilen masalar açılır kapanır özellik taşıyacak şekilde dizayn edilir. Bu özellik kullanıldığında geniş alan kazanmanızı sağlamasının yanı sıra kahvaltınız ya da ara öğünleriniz için de pratik bir çözüm sağlar.

Mutfak için Dekorasyon Fikirleri

Mutfak için Dekorasyon Fikirlerinden Biri Olan Duvara Monte Masa

Dar Boşlukları Depolama Alanı Olarak Kullanın

Mutfağınızda beyaz eşya sığdıramayacağınız veya tezgah olarak kullanılamayacak kadar dar bir boşluk varsa buralara tam oturacak ölçülerde dolap yaptırabilirsiniz. Yer kaplayan küçük ev aletlerini bu dolaba yerleştirebilirsiniz.

Duvara Asmalı Ahşap Raflar

Özellikle eski tip mutfak dekorasyonu çeşitlerinde sıkça karşılaşılan asmalı ahşap raflar vintage bir hava yaratmak isteyenler için hem kullanışlı hem de hoş bir çözüm olacaktır. Depolama alanı olarak kullanabileceğiniz bu ahşap raflara, kahve takımları, kupa bardakları, reçel kavanozları gibi birçok eşyayı asılı dolaplarınızda kalabalık yapmaması için yerleştirebilirsiniz.

Eski Tip Mutfak Dekorasyonu

Eski Tip Mutfak Dekorasyonu

Açık Renkler Tercih Ediniz

Dar ve ufak mutfaklarda hem daha geniş hem de daha iç açıcı ve ferah bir alan algısı oluşturmak için açık renk kullanmanız gerekmektedir. Tezgahların beyaz olması veya duvarlarınızın beyaz olması ideal seçimlerdir.

Modüler Dolaplar

Küçük mutfaklarda en büyük sorun eşyalarınızın dolaplara sığmaması sorunudur. Modüler dolap kullanımı hem mutfağınızı geniş gösterecek hem de ek depolama alanları oluşturacaktır. Üstelik ünümüzde fonksiyonel tasarımlar bulmak oldukça kolay!

Basit Fakat Etkili Dokunuşlar

  • Havlu askısı gibi bir askıyı raf altı depolama alanlarının birinin dışına takarak burayı tavalar için askılık olarak kullanabilirsiniz.
  • Metal eşyalarınız için mıknatıslı yüzey uygulaması kullanabilirsiniz. Metal araç gereçleri çekmecelerde yer kaplamaması için askı, çengel ve delikli bir mıknatıslı yüzey kullanarak bir araya getirebilirsiniz.
  • Tezgah üzerinde ayaklı raflar kullanabilirsiniz.
  • Dolapların üstündeki boş alanlara uzun raflar yaptırabilir ve buralara çok da sık kullanmadığınız bazı eşyaları kutulayarak yerleştirebilirsiniz.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.