Mobilya Dekorasyon

Küçük Bir Yatak Odasını Büyük Gösterecek 10 İpucu 2021

Küçük Bir Yatak Odasını Büyük Gösterecek 10 İpucu 2021

Yatak odanız evin diğer bölümleri gibi hissettirmemesi gereken tek odadır. Rahatlama ve gevşeme stresli bir günün ardından yatak odanızda hissetmeniz gereken şeylerdir. Peki ya yatak odanız rahatlamak için fazla küçükse? Yatak odanızın küçük olması sizi odanızı dekore ederken, düzenlerken zor sokabilir. Fakat bu küçük yatak odası ufak fikirler ve ipuçları ile hayalinizdeki odaya dönüşebilir. Eğer küçük bir yatak odasına sahipseniz işte size küçük odanızın daha geniş hissettirmesini sağlayacak 10 ipucu.

blank

1-Dağınıklığı Yok Edin

Yatak odanızda ne kadar çok eşya varsa o kadar sıkışık hissettirecektir. Odaya göz atın; süpürgelikleri görebiliyor musunuz? Eğer bütün odayı tarıyor ve süpürgelikleri göremiyorsanız, çok fazla mobilya ve kişisel eşyanız var demektir. Bu eşyaların bir kısmını evinizin diğer odalarında değerlendirmeyi ya da satmayı düşünün. Komodinlerden ve diğer kısımlardan fazlalık olan kişisel eşyalarınızı kaldırın. Odaya girdiğiniz zaman odayı sakince gözlerinizle dolaşmak isteyeceksiniz. Bu da alanın illüzyonunu anında ortaya çıkaracak.

2-Duvar Alanını Maksimuma Çıkaracak Mobilyalar Alın

Tam olarak ne aradığınızı bilmediğinizde, mobilya satın almak zor bir iş olacaktır. Küçük yatak odalarında sahip olduğunuz duvar alanını ve bu alana ne kadar mobilya yerleştirmeniz gerektiğini ölçün. Oval mobilyalar yerine köşeli olanları tercih edin. Oval eşyalar daha fazla yer kaplar ve bu alan sizin yürüme kısımlarınızı daraltır. Asmalı gece lambaları da yerdeki alanı genişletmek için yatak odaları adına harika bir seçenektir.

3-Odanın Dekorunu ve Yatağınızın Boyutunu Doğru Ayarlayın

Odanızın büyüklüğüne göre odak alanınızın büyüklüğü de değişecektir. Eğer küçük bir odada büyük bir yatağınız varsa, direkt olarak sıkışmış ve rahatsız hissedeceksinizdir. Daha küçük bir yatağa sahip olduğunuzu hayal edin ve lambalarınızın ve dekorasyonunuzun da aynı orana sahip olduğunu düşünün. Eğer yatağınızı küçültebilirseniz, odadaki diğer aksesuarları da küçültmelisiniz.

blank

4- Tavanınıza Değişik Görseller Katın

Son yıllarda tabla şeklindeki tavanlar popüler hale geldi. Odaya beşinci bir boyut katıyorlar. Eğer sizin de odanıza böyle bir şey ekleme şansınız varsa hiç durmayın ve odanızın nasıl güzel bir şekilde değiştiğini görün. Eğer standart bir tavan ile devam ederseniz de daha açık renkler kullanarak alan konusunda geniş bir göz yanılması oluşturun. Tavan ne kadar koyu renkte olursa oda o kadar dar hissettirecektir, aksi de aynı şekilde.

5-Bir Okuma Köşesi Oluşturun

Küçük bir yatak odası hakkında yanlış değerlendirilen bir şey de odanın yalnızca uyumak ya da kıyafet değişikliği için kullanılabileceğini düşünmektir. Bu doğru değil. Küçük bir sandalye ve lamba ile odanızda bir okuma köşesi oluşturabilirsiniz. Odada birden fazla fonksiyonu gerçekleştirebildiğinizde, odada daha fazla vakit geçirmek isteyeceksiniz. Yatağınızın bir tarafına lamba koyarak, yatakta okumayı da daha rahatlatıcı ve eğlenceli hale getirebilirsiniz.

6-Odanız İçin Uygun Büyüklükte Şifonyer ve Gardrop Tercih Edin

Odanızı küçük hissettirmenin en kolay yolu ise, odanız için fazla büyük mobilyalar kullanmaktır. 2-3 tane ana mobilya seçin ve odanız için uygun şekilde yerleştirin. Kıyafetleriniz için bir gardrop ve üzerine televizyon koyup eğlenebileceğiniz büyük bir şifonyer düşünebilirsiniz. Ne kadar fazla fonksiyon eklerseniz, odanız o kadar büyük hissettirir.

blank

7-Depolama İçin Yaratıcı Olun

Odanızda dağınık eşyalar olmaması için dekoratif sepetler ya da görülmesi gerekmeyen küçük eşyaları depolamak için raflar kullanabilirsiniz. Çocuklarınız küçük oyuncaklarını dağıtıyor mu? Yatağın altında depo etmenizi kolaylaştıran kutulardan kullanın ve hem sizin için hem de çocuğunuz için erişimi kolay olsun! Söz konusu depolamak olduğunda hayal gücünüzü kullanın. Küçük yatak odaları çoklu kullanımlar için harikadır. Eğer yatağınızın ayak ucunda bir benç varsa bunu kitaplarınızı ve dergilerinizi depolamak için kullanabilirsiniz.

8-Televizyon sahibi Olmak ya da Olmamak

Yatak odasında bir televizyon bulundurmak sizin seçiminize kalmış. Eğer sahip olmaktan yanaysanız düz ekran bir televizyon tercih edip duvara monte edebilirsiniz ya da şifonyerin üzerinde küçük bir alan ayarlayabilirsiniz televizyon için. Televizyon istemeyenler için müzik seti de iyi bir seçenek. MP3’ünüze bağlanabilen müzik sistemleri de oldukça iyi bir seçenek.

9-Renk Tercihini Akıllıca Yapın

Zaten küçük olan bir odayı bir de koyu renklerle dekore ederseniz, oda bir mağara gibi hissettirir. Eğer koyu renklerden hoşlanıyorsanız, bu renkleri yastıklar, kilimler ya da çarşaflar gibi materyallerde kullanabilirsiniz. Duvarlarda ve tavanda açık renkler kullanarak odayı daha ferah göstermeye çalışın. Odaya mümkün olduğunca çok doğal ışık girmesini sağlayın ki hem alan genişlesin hem de siz kendinizi daha iyi hissedin.

blank

10-Odak noktası oluşturun

Eğer yatağın başucuna yerleştirebileceğiniz bir sanat eseri mevcutsa bütün gözleri o alana çekebilirsiniz. Eğer yatağınızı çok beğenmiyorsanız fakat harika bir antika şifonyere sahipseniz bu şifonyeri güzel ve renkli bir vazo ile süslemeyi deneyin. Hayal gücünüzü kullanarak odanızın pozitif yanlarını sergileyip, küçüklüğünü gizlemeye çalışın.

Küçük odayı dekore etmesi zor olsa da bir kez başardığınızda oldukça kişisel ve özel hissettirecektir. Odanızın daha geniş hissettirmesi için ve sahip olduğunuz alanın çoğunu doğru şekilde kullanabilmek için bu 10 ipucunu kullanın. Bu fikirleri diğer odalarınızda da kullanarak odanızın anında daha güzel ve sıcak hissettirmesini sağlayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.