Mobilya Dekorasyon

Küçük mekanlarda depolama ve düzen çözümleri

09.07.2021
98

İç Mimar Eda Tahmaz, değişen ve gelişen kent hayatının bir sonucu olarak küçülen ömür alanları için yer ve işlevlerin planlanmasında dikkat …

Küçük mekanlarda depolama ve düzen çözümleri

İç Mimar Eda Tahmaz, değişen ve gelişen kent hayatının bir sonucu olarak küçülen ömür alanları için yer ve işlevlerin planlanmasında dikkat edilmesi gereken püf noktalar ile depolama ve nizam gereksinimine yönelik tahlil tekliflerini paylaştı.

Yerin planlanmasında daha verimli bir kullanım için, daha az yer kaplayan, iç içe tahliller sunabilen eserlerin tercih edilmesi gerektiğini belirten Tahmaz’a nazaran, depolama ve tertip gereksinimine yönelik olarak akla birinci gelen alternatiflerden birisi, mobilyaların üzerine ek çekmece ve dolap yerleşimiyle şahsa daha ferah ve aydınlık bir ortam sunmak. Koridorların kör bölgeleri, kolon ve kirişlerle sonlandırılmış alanlar da gömme dolap sistemleri ile fonksiyon kazanarak depolama alanlarına dönüştürülebilir.

Bölme duvarlar içerisinde oluşturulacak gömme dolaplar ya da varsa merdiven altında yapılacak çekmece yahut dolaplar ile yer içerisindeki estetik görünümü de bozmadan depolama işlevini karşılamak mümkün. Daha çağdaş bir tarz yaratmak isteyen konut sahipleri için iç mimarın önerisi ise, kapaklı depolama alanları yerine farklı kotlarda seperasyonlar oluşturmak. Açık ve kapaksız kullanım alanlarının yer içerisinde bireye daha fazla yer kazandırırken birebir vakitte daha çağdaş bir görünüm de sunduğunu vurgulayan Tahmaz, “Mobilyalarda katlanabilir, dönüştürülebilir dizaynların tercih edilmesi bireye epeyce fonksiyonel bir kullanım sağlayacaktır” diyor.

Nizama en çok muhtaçlık duyulan yerlerin başında gelen bebek odalarında depolama muhtaçlığına yanıt verebilmek için farklı yükseklik ve kullanım hallerinde dolapların tercih edilebileceğini söz eden iç mimar, bunun dışında bezler, çamaşırlar, çoraplar, önlükler için tasarlanacak olan farklı bölmeler ve şifonyer ile anne için konfor ve sistemin sağlanacağının da altını çiziyor.

Giyinme odalarında ise üst kısımda askıların olduğu, alt kısımların de raf ve çekmecelerden oluştuğu fonksiyonel bir dolap kullanılabileceğini aktaran Tahmaz, dolapların kapaksız yahut şeffaf cam olmasının, şahsa kıyafetlerini bulma konusunda epey vakit kazandıracağını da ekliyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.