Küçük Odalar İçin Tasarımlar

Küçük Odalar İçin Tasarımlar
15 Şubat 2019 tarihinde eklendi, 33 kez okundu.

Küçük odalar için tasarımlar her geçen gün önem kazanıyor çünkü özellikle büyük şehirlerde evler ve doğal olarak kullanılan odalar küçülme yoluna gidiyor. Evlerin maliyetlerinin artması, özellikle şehir merkezlerinde yeni konutlar için yer kalmaması ve bazı şehirlerde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları ile yeniden yapılan konutlar daha küçük odalara sahip oluyor.

Odanızın Fiziksel Özellikleri Önemli

Dekorasyonunu yapacağınız odanın fiziksel özellikleri çok önemlidir. Odanın büyüklüğü, pencere büyüklüğü ya da kullanım alanı küçük oda tasarımları için önem arz etmektedir. Kullanılacak olan odanın fiziksel özelliklerine göre seçilecek olan ürünler, minimal tarzda ve mutlaka fonksiyonel olmalıdır.

Kullanım Amacı Önemli

Küçük odalar için tasarımlar odanın kullanım amacına göre şekillenmelidir. Eğer bu odayı giyinme ve ütü odası yapacaksanız ona göre bir tasarıma, hobi odası yapacaksanız ona göre bir tasarıma, bebek odası ya da oturma odası ve ya misafir odası yapacaksanız ona göre bir tasarıma ihtiyacınız olacaktır.     

Fonksiyonel Ürünler

Özellikle küçük odalar için tasarımlar düşünülürken fonksiyonel ürünlere yer vermek ve o ürünleri akıllıca kullanmak gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse kullanılmadığı zamanlarda boy aynası olarak kullanılabilen ütü masaları, alt tarafı sandık ya da baza gibi kullanılabilen oturma takımları ya da yataklar çok daha fazla depolama alanı sunarak odanızı daha ferah bir hale getirecektir. Bu örnekleri odanızın kullanım amacına göre çoğaltmamız mümkündür.

Minimal Tarz

Küçük oda dizaynı yapılırken mutlaka minimal tarzda dizayn edilmiş ürünler tercih etmelisiniz. Bu tarzda seçilecek ürünler hem size daha fazla kullanım alanı sunacak hem de odanızı çok daha geniş ve ferah bir havaya sokacaktır.

Küçük oda mobilya seçiminde en dikkat edilmesi gereken oda türlerindendir. Odanız için seçeceğiniz mobilya ve oturma grupları minimal tarza sahip olmalıdır.  Aynı zamanda fonksiyonel olması gereken bu ürünlerin seçiminde odanızın büyüklüğü belirleyici unsur olmalıdır.

Daha Fazla Özen ve Dikkat İster

Küçük odaların tasarımı diğer odalara ya da evin diğer bölümlerine göre daha fazla dikkat ve özen ister. Küçük bir odanın tasarımına özen göstermezseniz, kendinizi küçük depo gibi bir yerde eşyaların arasında oturuyor gibi hissedebilirsiniz.

Foto Galeri

 


Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git