Mobilya Dekorasyon

Mutfak Dekorasyonu için Uygun Renkler Nelerdir

Mutfak Dekorasyonu için Uygun Renkler Nelerdir

Mutfaklar, modern hayatta hem yemek hazırlama hem de sohbet etme mekanları olarak düşünülmektedir. Özellikle Amerikan mutfak modelleri ve geniş mutfakların bu tip özelliklerinin ön planda olduğunu görüyoruz. Bu sebeple mutfak dekorasyonu için uygun renkler nelerdir sorusuna cevap aramak da önemli mutfak dekorasyonu aşamalarından birini oluşturmaktadır.

Mutfak Hangi Renk Olmalı ?

Mutfakta renk seçimi bir bütünlük içinde yapılması gereken ama farklı aşamalara sahip olan uygulamalardan oluştuğunu ifade edelim. Ağırlıklı olarak düşündüğünüzün renk tonuna uygun bölüm tercihleri ile mutfağınızda şık dekorasyon renkleri kullanabilirsiniz. Bu bölümlerden en önemlisi mutfak dolaplarıdır.

sarı gri mutfak dekorasyonu

En Kullanışlı Mutfak Dolabı Renkleri Nelerdir?

Duvar renklerini değiştirmek boya ile mümkünken dolap renklerinin değiştirilmesinin daha zor olduğu herkesin malumudur. Bu yüzden tercih edeceğiniz dolap renginin uzun süre mutfağınızda kalacağının bilinci ile bir renk seçimi yapmalısınız. Dolap renklerinin seçiminde de mutfakta düşündüğünüz ağırlıklı renge uygun bir renk seçmelisiniz. Örneğin mutfağınızda iştah açısı bir renk düşünüyorsanız turuncu, sarı ve kırmızı renkler ile bu renklerin tonları oldukça etkilidir. Aynı zamanda bu renkler ortama sıcaklık katar ve ışık altında canlı ve enerjik bir görüntüye bürünür.

Sarı tonlarında mutfak dolapları

Sarı tonlarında mutfak dolapları

Mutfak dolaplarındaki rengi belirlerken mutfağınızın ebatlarının da önemli olduğunu ifade edelim. Mutfak dekorasyonu için uygun renkler nelerdir sorusunun bir cevabı da mutfağınızın metre karesinde gizlidir. Büyük mutfaklar için çok daha fazla renkli ve alternatifli uygulamalar yapmak mümkünken dar mutfaklar için renk seçiminde daha titiz davranmak ve ferahlık hissini ön plana çıkaracak açık renkler kullanmak gerekiyor. Büyük mutfaklarda siyah ve metalik mutfak dekorasyonu oldukça güzel görünürken, dar alanlarda bu karanlık ve karamsar bir görüntü almanızı sağlar. Bu nedenle küçük ve dar mutfaklarda daha çok açık renkler hatta mümkünse beyaz renk kullanılmalıdır. Ortama canlılık getirmek için farklı renklerde dekorasyon ürünleri ile beyaz rengi destekleyebilirsiniz.

Küçük Mutfaklar için genellikle uygun renkler açık tonlardan oluşan renklerdir

Küçük Mutfaklar için genellikle uygun renkler açık tonlardan oluşan renklerdir

Mutfaklarda çok fazla dikkat edilmeyen ancak mutfağın renk ağırlığında oldukça önemli olan zemin döşemesinin rengi de mutfak dekorasyonu için uygun renkler nelerdir sorusunun cevapları arasındadır. Zeminde kullanacağınız renklerin mutfak dolabı, tezgah üstü , duvar ve perde renkleri ile uyumlu olması gerekir. Dilerseniz zemin rengini açık tutarak diğer alanların ön plana çıkması da sağlanabilir. Bu uygulama da toplam mutfak dekorasyonu kalitesini artırıcı niteliktedir.

Mutfak Dekorasyonu İçin Uygun Renkler Nelerdir?

Modern Mutfak Dekorasyonu için Uygun Renkler Nelerdir ?

Tezgah üstü alanın mutfak dekorasyonunda oldukça önemli bir etkisi vardır. Burada kullanılan renk ve desenler bazı dekorasyon uygulamalarında ön plana çıkarak dekorasyonda odak noktası haline gelebilmektedir. Tezgah üstü bölümde kullanacağınız rengi ister diğer alanlardaki renklerle uyum içinde olacak şekilde kullanın isterseniz zıt renk seçiminde bulunun. Her iki durum da mutfak dekorasyonu için uygun renkler nelerdir sorusunun cevabı olarak kabul edilir. Dar mutfaklar için ağırlıklı kullandığınız beyaz rengin tezgah üstü bölümde siyah veya diğer renkler ile karıştırılarak yapılan desen uygulaması mutfağınıza dinamizm de kazandıracaktır.

Mutfak Dekorasyonu İçin Uygun Renkler Nelerdir?

Duvarlar, mutfağınızda rengini değiştirme şansınızın olduğu alanlardır. Bu alanlarda tercih edeceğiniz renkleri çok farklı kombinasyonlarla düşünebilirsiniz. Örneğin mutfak dolaplarını ön plana çıkarmak için açık renkleri tercih edebilir ya da mutfağın toplam dekorasyon kalitesine pozitif katkı sunmak için ağırlıklı kullanılan rengin aynısını duvar rengi olarak da uygulayabilirsiniz.

Mutfak Dekorasyonu İçin Uygun Renkler Nelerdir?

Perde renkleri ve perdelerin mutfak alanlarına oranla geçirgenlik seviyesini de mutfak dekorasyonu için uygun renkler nelerdir sorusunun cevabı içinde değerlendirebiliriz. Dar mutfağa sahipseniz perdelerinizin güneş ışığını azami derecede alabilecek özelliklere sahip olması gerekir. Bu sebeple açık renk ve ince perdeleri seçmek küçük mutfaklar için daha çok gereklidir. Geniş mutfaklar için renk seçeneklerini belirlerken duvar rengini baz almak da mutfak dekorasyonu için gereklidir. Ancak kullanışlı olması açısından genel olarak mutfaklarda baskılı stor perdeler tercih edilmektedir.

2018 in En Şık Mutfak Perdelerii,,
mutfak perdesi nasıl seçilir , perde seçimi nasıl olmalı
Home Sweet Home Desenli Çift Kanatlı 3D Baskılı Fon Perde

Dekoratif 3D Baskılı Mutfak Fon Perdeleri

Perdeler evin güzelliğini ortaya çıkaran, dekorasyonda büyük etkisi bulunan tekstil ürünleri Kadınlar nasıl makyaj yaptıklarında daha güzel ve çekici görünüyor ise bir…

Mutfak dekorasyonu renkleri için sadece seçim yapmak ve uygun renk aralıklarının mutfak bölümlerinde uygulanması doğru bir dekorasyon için yeterli değildir. Mutfakta kullanacağınız aydınlatma da renklerin özelliklerini ortaya çıkarmada oldukça önemli ve etkilidir.

Dekoratif Mutfak Aydınlatması

En Doğru Mutfak Aydınlatma Yöntemleri

Mutfaklar, aile bireylerinin çok sık bir araya geldiği toplanma mekanlarıdır Bu alanlardaki her türlü dekorasyon işleri dikkatlice ve özenle yapılmalıdır Yapılacak hataların…

Yanlış aydınlatmaya sahip ancak doğru uygulanmış renkler, mutfak dekorasyonunda istenilen sonucu veremez. Özellikle geniş mutfaklar için spot aydınlatma ile beraber mutfak masası bölümünde sarkıt avizeli aydınlatma sisteminin beraber kullanılması gerekir. Bu yöntemle istenilen aydınlatma düzeyi de yakalanmış olacaktır.

FOTO GALERİ / Mutfak Dekorasyonu İçin Uygun Renkler Nelerdir?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.