Mutfakta Hangi Renkler Tercih Edilmeli

Mutfakta Hangi Renkler Tercih Edilmeli
17 Kasım 2018 tarihinde eklendi, 172 kez okundu.

Renklerin psikolojik etkilerini biliyorsan mutfakta hangi renkler tercih edilmeli konusunda bazı soruların olabilir. Kırmızının çekiciliği, beyazın zarafeti ve siyahın asilliği, her rengin bir anlamı ve psikolojik etkileri var. Herkes gibi senin de favori renklerin olduğunu biliyoruz. Peki, mutfağında hangilerini kullanmalısın?

Mutfakta Mavi Renge Dikkat

Renklerin üzerimizdeki etkilerinin genlerimize işlendiğini biliyor muydun? Atalarımızın edindikleri tecrübelere göre bugün bilinçaltımıza işleyen pek çok şeye göre hareket ediyoruz. Annenin ya da babanın favori renginin senin de en sevdiğin renk olması seni şaşırtmayacaktır. Ancak olay bundan daha fazlası da olabilir. Doğada mavi renkte yiyecek olmaması nedeniyle mavi gördüğümüzde iştahımız kapanır. Bu nedenle banyo için ideal olan mavi rengi mutfakta aşırıya kaçmadan kullanman gerekir.

Mutfakta Sıcak Renkleri Tercih Et

Kırmızıdan sarıya uzanan geniş renk seçenekleri mutfakta işine yarayacaktır. Ortama sıcak bir hava katmakla kalmayacak, aynı zamanda kan akışını hızlandırıp iştahı da arttıracaktır. Mutfakta hangi renkler tercih edilmeli diyorsan cevabı bu renklerden uzakta arama. Özellikle turuncu renk baharatları çağrıştırdığı için belki de yemek yaparken daha yaratıcı olmanı da sağlar.

Mutfakta Trendlere Ayak Uydur

2018 mutfak boya renkleri pastel tonlarında krem, kahve ve yeşil ağırlıklı. Aynı rengin farklı tonlarını kullanarak ya da açık krem içine yeşil detaylar serpiştirerek sen de kendine özel, modern bir mutfağa kavuşabilirsin. Eğer yeterince cesaretin varsa siyah da özellikle açık mutfaklarda 2018 yılında tercih edilen renklerden. Ancak temizliğinin kolay olmayacağı konusunda uyaralım.

Feng Shui Mutfak Hakkında Ne Diyor

Çin’den dünyaya yayılan bu felsefenin hayatının her alanında söyleyecek bir sözü var. Enerji çakralarının açık olmasına önem veriyorsan, Feng Shui mutfak renkleri konusunda kesinlikle aydınlatılması kolay olan açık renkleri tercih etmen gerektiğini söylüyor. Ahşap mutfak dolaplarına uygun açık renkler ve bir ayna ile bereketin artacağına dikkat çekiyor.

Mutfak Eşyaları da Önemli

Mutfakta hangi renkler tercih edilmeli dendiğinde aklına ilk olarak duvarlar ve dolaplar gelmiş olabilir. Oysaki ayrıntıların önemini biliyorsan “mutfak eşyaları ne renk olmalı” sorusuna da cevap arayacaksın demektir. Genelde kullanılan renk beyaz ya da gri olmakla beraber mutfağın geneline uyan her renkte mutfak eşyası bulmak artık o kadar da zor değil. Hatta bizim önerimiz elektronik mutfak eşyalarını mutfağının dolap ve duvar renklerini tamamlayacak bir renkte seçmen yönünde olacak. Kaplama yaptırarak da mutfak eşyalarının dekorasyonla birleşmesini sağlayabilirsin.

Foto Galeri


Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git