Oturma Odası Dizaynı

Oturma Odası Dizaynı
11 Şubat 2019 tarihinde eklendi, 59 kez okundu.

Evde olduğumuz zamanlarda en çok vakit geçirdiğimiz yerlerin başında oturma odaları geliyor ve bu yüzden oturma odası dizaynı biraz daha önem kazanıyor.

Yorucu bir günün ardından ailemizle vakit geçirebileceğimiz bir yer olan oturma odamız için sade, şık, ferah, ergonomik ve fonksiyonel bir dekorasyon sağlamalıyız.

Oturma odası dizaynı yapılırken kullanılacak odanın fiziki özellikleri mutlaka dikkate alınmalıdır, odanın büyüklüğü, pencerelerinin yerleşimi ve büyüklüğü, ne zaman ne kadar süre ile güneş alıyor gibi özellikleri değerlendikten sonra dekorasyon fikirleri oluşturmaya başlayabiliriz.

Derinlik Algısını Geliştirin

 Diğer odalarımızda olduğu gibi oturma odası dizaynı yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise derinlik sağlayabilmektir. Örnek olarak arka planda kalan kısımlara daha gölgeli renkler kullanılırken ön plana doğru daha canlı renklere sahip aksesuarlar ya da dekoratif ürünler kullanırsak odamıza derinlik katmış oluruz.

Hareketlilik Kazandırın

Hoşunuza giden beğendiğiniz ve sevdiğiniz her şeyi oturma odanıza doldurmak yerine daha sade bir tasarım tercih edebilir küçük dokunuşlarla da odanıza hareketlilik kazandırabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse desenli bir duvar kağıdı kullandığımız odamızda, diğer ürünlerin renk ve desen seçimi mümkün olduğunca sade ve tek renkli olmalıdır. Ya da sade renk bir duvar rengi ya da duvar kağıdı seçtiğimizde de diğer dekorasyon ürünleri odamıza hareket katacak renk ve desenlere sahip olmalıdır.

Ana Nokta Renk Seçimidir

Evimizin her bölümünde olduğu gibi oturma odamız da ferah ve aydınlık bir yapıya sahip olmalıdır. Kasvetli, karanlık ve loş ortamların insanları yorduğu ve mutsuzluğa ittiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Odamızın genelinde pastel ve yumuşak renkler kullanmamız çok hoş bir hava yaratırken dekorasyon trendleri açısında da uygun olacaktır. Yumuşak renkleri besleyecek olan kontrast ve canlı renklerden oluşan dekorasyon ürünleri ve aksesuarlar seçerek oturma odamızı bir sanat tablosuna dönüştürebiliriz.

Mobilya Seçimi

 Odamızın dekorasyon tarzını ve karakterini belirleyecek olan en önemli parçalar elbette ki mobilyalar olacaktır. Ne tarz mobilyalar kullanacağınıza karar verdikten sonra geri kalan her şeyi de bu tarza uygun olarak seçmek bütünlük ve estetik sağlayacaktır.    

FOTO GALERİ


Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git