Mobilya Dekorasyon

Oturma Odası Mimarisi Nasıl Olmalıdır?

Oturma Odası Mimarisi Nasıl Olmalıdır?

Evdeki hayatın neredeyse tamamının harcandığı oturma odası mimarisi ile ön plana çıkan, evin en nadide parçasıdır. Mutfak, banyo sadece işlevsel olarak önemli olsalar da oturma odası, koca günün yorgunluğunu atıldığı yerdir bu yüzden dekorasyonu oldukça önem taşımaktadır. Misafir ağırlamak, uzanıp film seyretmek gibi etkinlerin hepsinin gerçekleştiği yerin merkezidir. Oturma odası dekorasyonu göze hitap etmeli, aynı zamanda oldukça da pratik bir düzene sahip olmalıdır.

Oturma odası mimarisi hakkında kesin ve emredici kurallar elbette yoktur. Herkesin kendine göre zevk seçenekleri vardır ve oturma odası düzeni buna göre olacaktır. Buna rağmen yine de sadece bu işi kendi zevkleriniz üzerine bırakmamalısınız.

Oturma Odası Mimarisi

Oturma Odası Mimarisi Hakkında Püf Noktaları

Oturma Odası Merkezi

İlk yapılacak şeylerden biri ise oturma odasının merkezini bulmaktır. Odanızın genişliği, kullandığınız eşyalar bunların hepsi odanın merkezini belirlemede ve şekillendirmektedir. Bu nedenle koltuk takımı oturma odası için en belirleyici olan ve en çok yön veren unsurudur. Koltuk takımının nerede olacağına odanın büyüklüğüne göre karar verilmelidir. Büyük bir oturma odasında dolap, masa, süs eşyalar ve diğer dekoratif ürünler odak noktasının etrafına konumlandırılarak odanın genel şekli elde edilmelidir. Güzel bir salon için dağınıklık yerine düzenli, toplu bir görünüm içinde bir merkez belirleyerek düzenlemek daha mantıklı olacaktır.

Koltuk Takımı Oturma Odası

Koltuk Takımı Oturma Odası İçin Oldukça Önemli Bir Konudur.

Oturma Grubu Modelleri

Oturma grubu modelleri bir yana, kanepenin bile bulunmadığı bir oturma salonu pek hayal edilemez. Kanepe çoğunlukla oturma odasının merkezi konumundadır ve şekil verici unsur görevini üstlenir. Kanepe seçimlerinde çok titizlikle ve odanızın boyut ve renklerini dikkate alarak seçim yapılmalıdır. Mobilya dükkanları ve internette kanepe seçimleri için çok geniş ürün yelpazesi bulunmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken birçok konu bulunmaktadır. Bütün bu konulara kendinizce cevap verdikten sonra geriye kalan odanız ile renk uyumu ilişkisidir. Kanepeyi alırken ise mutlaka denemelisiniz. Oturarak hatta yatarak, eve gelindiğinde olumsuz durumlardan kaçınılması için denenmelidir.

Oturma Grubu Modelleri İçin Renk Tercihi

Genel olarak karar verilmesi en zor ve en uzun süren araştırmalara sebep olan konu da renk seçimidir. Oturma odası dekorasyonu yapılırken en titizlikle durulan bir konu olarak önümüze gelmektedir. Huzur veren ve mutluluk veren renklerin kullanılmasına özen gösterilir.

Oturma Odası Dekorasyonu

Oturma Odası Dekorasyonunda Renk Seçiminin Önemi

En çok dikkat edilmesi gereken konu ise odadaki renk sayısı 6 ve üzeri olmamalıdır. İdeal bir odada 3 aynı renk grubundan renk olmaması gerekir. Örnek vermek gerekirse bej ve altın sarısı bir arada bulunmamalıdır. Renklerden biri yan renk bir diğeri ise ana renk ile kontrast olabilecek bir renk seçilmesi daha uygun olacaktır. Buna örnek olarak ise gümüş rengi gösterilebilir.

Püf noktalarından biri aslında çok fazla rengi bir arada kullanmamaktır. Masa üstündeki bir mumluk rengine bile çok dikkat edilmelidir. Aksi takdirde oda, renk karmaşasına sürüklenir. Verilen küçük kurallar ışığında ilerlediğinizde oturma odası dekorasyonu aslında sizin elinizdedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.