Mobilya Dekorasyon

Temizlemeyi Unuttuğumuz 7 Yer 2021

23.10.2021
33
Temizlemeyi Unuttuğumuz 7 Yer 2021

Bir odaya girdiğinizde, temizlenmesi gereken yerleri muhtemelen hemen fark edersiniz. Köşede yıkanmayı bekleyen bir yığın çamaşır olabilir, ya da evyenin içerisinde temizlenmesi gereken tabaklar, tencereler ve tavalar olabilir.

Fakat göz önündeki her şey temizlendikten sonra peki ya odanın geri kalanı? İşte temizlemeyi unuttuğumuz yedi farklı yer.

1-Mobilyaların Alt Kısmı

Bir yatağın yada koltuğun altına baktığınızda genellikle birikmiş tozun uçarak gezindiğini görebilirsiniz, burası bir elektrikli süpürge ya da vileda yardımıyla temizlenebilir. Peki ya mobilyanın altı? Yatak altlarında ya da sandalyenin alt kısımlarında biriken kirleri ve pislikleri gördüğünüzde şoka girebilirsiniz.

Burada oluşan örümcek ağlarından ve yumurtalarından, tozlardan ve pisliklerden kurtulmak için en az yılda iki kez bu kısımları bir elektrikli süpürge ile temizlemelisiniz.

2-Duvarlar ve Süpürgelikler

Tozlar ve kirler yatay alanlar kadar dikey alanlarda da birikebilir. Perdelerinizi ve ışıklarınızı açtığınız zaman duvarlarınızın ne kadar kirli durduğunu görünce çok şaşırabilirsiniz. Hele bir de duvar kağıdı kullanıyorsanız, bu lekeler daha çok dikkatinizi çekecektir.

Tozları ve kirleri temizlemek için duvarın en üst kısmından başlayıp, temizleyerek aşağı inebilirsiniz. Işık anahtarlarında ya da kapı kulplarında birikmiş olan yağları ya da kirleri temizleyerek ise bir sonraki adımı tamamlamış oluyorsunuz.

Duvarınızı temizleme işini süpürgeliklerinizi gözden geçirerek bitirebilirsiniz. Bu küçük kısımların ne kadar toz biriktirebileceği sizi şaşırtacaktır. Mutfak ya da banyo gibi biraz daha nemli olan kısımlarda da nemden dolayı yapışan tozları temizlemek için nemli bir bez kullanmanız gerekebilir.

3-Kapıların, Dolapların ve Çerçevelerin Üst Kısımları

Temizlik yapıyorken üst kısımları da kontrol etmelisiniz. İstediğinizden çok daha fazla kir bulabilirsiniz. Bizler genellikle gözümüzün önünde olmayan kısımları yok sayma eğilimindeyizdir. Düzenli olarak kapı çerçevelerinin, mutfak ve kıyafet dolaplarının, çerçevelerin ve tavan kenarlarının temizlenmesi ise gözden kaçırmamamız gereken bir iş.

Hazır yukarılara çıkmışken ışıklandırmanızın üstünü ya da tavan vantilatörünüzün üst kısmını da kontrol edebilirsiniz. Buralardaki örümcek ağlarını ve tozları da bir çöp kovası yardımıyla temizleyebilirsiniz. Mikrofiber bir bez kullanarak da bu alanların temizliğini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

4-Hava Filtreleri ve Ventilatörler

Eğer evinizde merkezi havalandırma varsa genellikle bu sistem evinizin açık kısımlarıyla bağlantılıdır. İşlem gören hava sıcak ya da soğuk şekillerde buralardan geçer ve geri döner.

Eğer bu sistemde tozları ve polen parçalarını tutacak bir filtre mevcut değilse, bunlar kolaylıkla yaşadığınız alana dönüş sağlayacaktır. Bu tip filtrelerin çok pahalı ya da çok ucuz ağlar şeklinde birçok farklı varyasyonu mevcut. Hangi tipi kullanırsanız kullanın etkili şekilde işinizi görmesi için temizlemeniz ve filtreyi değiştirmeniz gerekir. Hazır filtreyi değiştiriyorken bu hava kanallarını da temizleyebilirsiniz. Daha rahat nefes almaya başlarsınız ve evinizde daha az toz bulunur.

Tekli camlarınızı ya da ufak ventilatörlerinizi de aynı şekilde temizlemeyi unutmayın.

5-Dolap Zeminleri

Dolabınızı ne zaman temizlemeniz gerektiğini fark etmek zor değildir. Bütün kıyafetler birbirine girdiyse, raflar iyice yükselmeye başladıysa ya da kapağı açtığınızda üzerinize bir şeyler yığılıyorsa temizlik vakti gelmiştir.

-Peki zemin de dahil olmak üzere bütün dolabınızı en son ne zaman temizlemiştiniz? Dolap zeminleri -özellikle de ahşap olmayan bir zemine sahipseniz- çok kolay tozlanabilir ve ayakkabılarınızdan gelen toprağı ve pisliği de tutabilir. Bu alan kolayca küflenebilir ya da böceklenerek en sevdiğiniz kıyafetlerin mahvolmasına sebep olabilir.

En azından her sezonun başında bütün kıyafetlerinizi çıkarmalı ve buraya tam bir temizlik yapmalısınız. Bu sırada kullanmadığınız kıyafetleri uygun bir yere bağışlamak ve kalanlarını da düzgün şekilde yerleştirmek için harika bir dönemdir.

6-Elektrikli Süpürgeler ve Temizlik Malzemeleri

Eğer temizlik malzemeleriniz pisse bunun anlamı her temizlik yaptığınızda bu pisliği eve yaydığınızdır. En son ne zaman elektrikli süpürgenizi, viledanızı ya da temizlik fırçalarınızı kontrol ettiniz?

Tabii elektrikli süpürgenizin filtresini değiştirip çöpe atıyor ve yerine yenisini takıyor olabilirsiniz. Fakat bu filtreyi tutan kısmı da ayda bir kere ya da iki ayda bir kere temizlemeniz gerekiyor. Bu filtrelerin çoğu sıcak ve sabunlu suda yıkanıp normal şekilde kurutmaya uygundur. Muhtemelen bunların içinde de yıkanıp değiştirilmesi gereken filtreler bulunabilir. Ne kadar az toz olursa, o kadar iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Viledalarınızın başlıkları, süngerleriniz, temizlik fırçalarınız, bunların hepsi sıcak su ve dezenfektan bir temizleyici ile her kullanımdan sonra temizlenmesi gereken malzemelerdir. Mutfak süngerleri bakteri birikimine sebep olabilir ve düzenli olarak değiştirilmediği zaman bakteri saçabilir.

7-İç Mekan Bitkileri

Bitkileriniz canlı da olsa yapay da olsa üzerlerinde inanamayacağınız miktarda toz biriktirebilirler. Canlı bitkilerin çoğu duş başlığının altında hafifçe bir yıkama ile tertemiz hale getirilebilir. Fakat Eğer bitkileriniz taşıyamayacağınız kadar büyükse, mikrofiber bir bez kullanarak her yaprağı ayrı ayrı silmeniz gerekebilir.

Yapay bitkileri de aynı şekilde duş altında yıkayabilir, tozdan kurtulmak için dışarıda bir saç kurutma makinesi yardımıyla temizlenebilir. Yapay bitkilerinizin daha parlak ve daha canlı durmasını istiyorsanız biraz tuz ve karbonat ile uygulama yapabilirsiniz. Buralardaki tozlardan kurtulduğunuzda da evinizin çok daha canlı durduğunu fark edeceksiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.