Mobilya Dekorasyon

Ufak Bir Bahçe İçin 35 Harika Organizasyon Fikri 2021

26.10.2021
27
Ufak Bir Bahçe İçin 35 Harika Organizasyon Fikri 2021

Bahçeler, boş zamanınızı geçirmek için harika birer alandır. Evinizde hem hayat hem de rahatlık getirebilirler. Eğer yeşillendire bileceğiniz bir alanınız varsa, burayı bir bahçe projesiyle renklendirmemeniz büyük bir kayıp olur. Tabii her zaman alan ya da elimizdeki kaynaklar büyük ve dopdolu bir bahçe için yeterli olmayabiliyor.

Birçok insan güzel bir bahçeye sahip olmanın çok fazla alan ve zaman harcamak anlamına geldiğini düşünüyor. Fakat aslında en sevdiğiniz bitkileri bahçenize dikmek, akşam yemeklerinde kullanmak için rahatlayabileceğiniz ve tadını çıkarabileceğiniz bir yere sahip olmak alanınız kısıtlı olduğunda zor ya da imkansız değil. Küçük bahçenizi organize etmenin birçok farklı yolu olabilir, en iyi yol ise sahip olduğunuz her santimi değerlendirmek olacaktır. Bu yüzden eğer sizin de küçük bir bahçeniz varsa ve bu bahçeyi organize etmek istiyorsanız, sizin için derlediğimiz bu fikirlere bir göz atabilirsiniz.

Küçük bir bahçeye sahip olmanın artı ve eksi yanları nelerdir?

Artıları

1-Ekipman-Bahçeniz küçük olduğunda çok büyük ve hantal aletlere ihtiyaç duymazsınız. Küçük bahçeniz için basit el aletleri yeterli olacaktır.

2-Alanı doldurmak-Eğer evinizin çevresinde kullanmadığınız küçük bir alan varsa burası küçük bir bahçeye çevirmek için idealdir. Bahçenizdeki oturma alanları biraz yeşillik ile can bulacaktır.

Eksileri

1-İş -Küçük bir bahçe büyük bir bahçeden çok daha az zaman harcamanızı gerektirir, fakat yine de bir miktar çaba harcamanız gerekecektir. Küçük de olsa, bahçenizin en yüksek potansiyeline ulaşması için buraya düzenli olarak bakım yapmanız gerekecektir.

2- Biçilme problemi- Bahçeniz küçük olduğu zaman bu alana düzenli bakım göstermediğinizde bunu fark etmek çok daha kolay olacaktır. Bu yüzden bunu saklamak da zorlaşacaktır haliyle.

Küçük bahçeler büyüklere nazaran çok maddi bir kaynak gerektirmiyor. Daha az kaynağa ve daha az hazırlığa ihtiyaç duyacaksınız. Yaklaşık 50 metre karelik bir alanı 500$ gibi bir meblağ ile toparlayabilirsiniz. Tabi ki bu miktar bahçenizdeki alana ve bu alanla neler yapmak istediğinize göre de değişecektir.

Küçük ama güzel bir bahçe ve birçok yeşillik.

blank

Aşağıdaki tasarım bazen az görünenin aslında nasıl da çok hissettirebileceğini kanıtlıyor.

blank

Bazen bir hamak ve birkaç mobilya küçük bahçenizi değerlendirmenin en güzel yolu olabilir.

blank

Bazı eşyalarınızı yeniden değerlendirebilir ve bu eşyaları küçük bahçenizdeki eşsiz tasarımlar haline getirebilirsiniz.

blank

Bahçe ile birleştirilmiş bu yemek alanı gerçekten göz alıcı.

blank

Yeşillik ve çiçekler ne kadar çok olursa olsun hiçbir zaman çok fazla değildir. Bu yüzden de bunları bahçenizde ve patikanızda olabildiğince çok kullanın

blank

blank

Burası için açık bir oturma alanınının minik bir bahçe ve büyük bir saksı ile birleştiği çok hoş bir alan.

blank

Yeşillik ve ahşabın kullanıldığı bir başka küçük bahçe fikri.

blank

Bahçenizde fayanslar da kullanabilir ve bir oturma alanı oluşturabilirsiniz.

blank

blank

Böyle bir alan oluşturarak öğle yemeklerinizi yeşilliklerin arasında yiyebilirsiniz. Aileniz ve arkadaşlarınız bu harika atmosfere davet aldıkları zaman gerçekten mutlu olacaklardır.

blank

Bahçenizi olabildiğince iyi değerlendirin, en iyi çimenleri bol bol kullanın ve en renkli çiçekleri tercih etmeye çalışın.

blank

blank

blank

blank

Bu küçük alan ise bir sürü renkli çiçek ile göz alıcı bir güzelliğe sahip. Bahçenin küçük olması çiçeklerin de küçük olması gerektiği anlamına gelmiyor. Gördüğünüz gibi büyük yapraklı çiçekler de mevcut.

blank

Küçük bahçeler diğer türlü kullanılmayacak olan alanların doldurulması için harika bir yol. Bu bahçeler için çitler harika bir arka plan olabilir. Ayrıca güvenliğiniz için de iyi bir seçenek olacaktır.

blank

Bahçeniz küçük olduğu için küçük saksılar tercih etmek isteyebilirsiniz. Bu saksılar ise oldukça yaratıcı bir tasarıma sahip ve istediğiniz farklı şekillerde dekore edebileceğiniz yapılar. Birçok saksının ise en iyi özelliği istendiği zaman başka bir alana taşınabiliyor oluşları.

blank

Küçük bahçelerin en güzel özelliklerinden biri de kolayca organize edilebilmeleri. Küçük bahçenizi daha amaçlı ve düzgün bir görünüme sahip hale getirmek için, büyük bir bahçeye harcayacağınızdan daha az zaman harcamanız gerekecektir.

blank

Bu bahçe küçük olabilir ama bir sürü güzel bitkiye ev sahipliği yapıyor. Küçük bahçeler genellikle daha sıcak bir his verir ve arka bahçenize hayat katarlar.

blank

Eğer böyle bir alana sahipseniz, orta kısmı yeşillendirerek böyle eşsiz bir görünüm elde edebilir, hem bir odak alanı oluşturabilir hem de fantastik bir manzaraya sahip olabilirsiniz.

blank

Saksılardaki birkaç bitki harika bir küçük bahçe oluşturmanıza yardımcı olabilir. Bu alan kolayca organize edilebilir ve bütün parçalar gerektiğinde taşınabilir.

blank

Eğer yerlere bitki ekmenin mümkün olmadığı bir yerde yaşıyorsanız endişelenmenize gerek yok. Yeşillikler ile kaplanan bir alanda bulunmak için saksıları kullanabilirsiniz.

blank

Çalıları bahçenizde kullanmak istiyorsanız yapacağınız en iyi şey çalıları çitlerinizle hizalamak olacaktır. Bu fikir küçük bahçeler için oldukça kullanışlıdır, çitlerin yakınlarındaki kullanılmayan alanı değerlendirmenize yardımcı olacaktır.

blank

Eğer birçok fikriniz varsa ve hangisini seçmek istediğiniz konusunda kararsızsanız, birden fazla küçük bahçe yapmayı deneyebilirsiniz. Birçok farklı tip ve stilde yeşilliğe sahip olarak bahçenizin yaratıcılığınızı yansıtmasını sağlayabilirsiniz.

blank

Küçük bahçeler organize etmek ve düzenlemek açısından kolaydır. Bu da sizi daha hevesli kılacaktır. Bahçenizde farklı renkleri kullanabilir, görsel bir şölen oluşturabilirsiniz.

blank

Eğer bahçeniz yeterince küçükse dış mekandaki bahçeniz için bir odak noktası olabilir. Bunun gibi bir bahçeye sahip olarak bütün dekoru birbiriyle bağlayabilirsiniz.

blank

Küçük bahçenizi aynı zamanda bir alanı ikiye bölmek için de kullanabilirsiniz. Bu küçük bir yeşillik ile süslenmiş duvar gördüğünüz gibi oturma alanını diğer alandan ayırmaya yardımcı durumda.

blank

Bu dış mekan çoğunlukla ahşaptan oluşturulmuş. Bu alana hayat getiren özellik ise çitlerin hemen yanında bulunan küçük bahçe. Böyle salaş ve modern bir tasarım için harika bir fikir.

blank

İşte burada da aksi takdirde kullanılamayacak olan bir alanın değerlendirilmiş hali var.Arka kısımdaki çalı da yine bu küçük bahçenin görünümünü tamamlıyor.

blank

Taşlarla ve suyla dekore edilmiş göz alıcı küçük bir bahçe.

blank

Bu bahçenin çevresindeki minik çit fikrine ben bayıldım. Harika.

blank

Evinizin arka kısmına ekleyeceğiniz birkaç ağaç harika bir görünüm oluşturabilir. Hem bakımı kolay olacaktır hem de yaz günlerinde serinleyebileceğiniz bir gölgeye sahip olacaksınız.

blank

Bir varilin içerisinden fışkıran çiçeklerle bir küçük bahçe. Akıllıca.

blank

Bu fikirleri beğendiniz mi?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.