Mobilya Dekorasyon

Vintage Salon Aksesuarları

12.09.2019
158
Vintage Salon Aksesuarları

Günümüzde hızla yayılan bir akım olan vintage hemen hemen her yerde karşımıza çıkıyor. Tabi bizler de vintage kelimesinin anlamını ve hayatımızdaki yerini araştırıyoruz bir yandan. Bu yazımızda özellikle ev dekorasyonu inceleyeceğimiz için gelin önce “Vintage dekorasyon nedir?” sorusunu cevaplayalım.

Vintage Dekorasyon Nedir?

Vintage dekorasyon 1920-1950 yıllarında kullanılan malzemelerin günümüz malzemeleriyle harmanlanarak dekorasyonda kullanılmasıdır. Evin her bölgesinde uygulayabileceğiniz vintage dekorasyonun önemli özelliği aile büyüklerinizin izini taşıması ve belli bir dönemi yansıtmasıdır. En yoğun etkilerini Amerikan tarzı dekorasyon ile görebiliriz.

Vintage Dekorasyon Nedir?

Vintage Dekorasyon Nedir?

Amerikan Tarzı Dekorasyon

Bu tarzda 60ların vintage etkilerini, Victorya dönemi romantikliğini, taşra country tarzını ve yine taşra kalabalık nüfuslu rustik tarzı bulabilirsiniz. Ülkenin etnik karmaşası dekorasyona da yansımış durumda. Önemli başlıklarla Amerikan tarzı dekorasyon içinde;

  • Ahşap vazgeçilmez bir malzemedir.
  • Giyinme odaları bulunmaktadır.
  • Veranda ve barbekü vazgeçilmezidir.
  • Geniş mutfak adaları bulunmaktadır.
  • Canlı renklerde perdeler kullanılır.
  • Vintage aksesuarlar kullanılır.
Amerikan Tarzı Dekorasyon

Amerikan Tarzı Dekorasyon

Bütün bunlar Amerikan tarzını oluşturur ve bize sunar.

Modern Tarz Dekorasyon

Son zamanda herkesin başvurduğu modern tarz dekorasyon vintage dekorasyon aksesuarlarını kullanıp farklar yaratabileceğiniz yeni alanlar açıyor. Bu tarzda ışıklandırma önemli bir rol oynuyor. Sakin ve zorlamayan bir ışıklandırma kullanmak gerekiyor. Aynı zamanda, kullandığınız materyal hem kişiliğinizi yansıtıyor hem de dekorasyonunuzun ana parçaları haline geliyor. Materyalle birlikte kullanacağınız yumuşak tonda renkler ve nötrü sağlamak için kullanılan gri veya kirli beyaz boyalar önemli bir yer kaplıyor dekorasyonda. Aslen sunum ve estetik her şeyden önce geliyor modern tarz dekorasyon için.

Modern Tarz Dekorasyon

Modern Tarz Dekorasyon

Aksesuar Önerileri

Özellikle salonu vintage tarzda dekore etmek büyük özen gerektiriyor. Modern tarz dekorasyon ve Amerikan tarzı dekorasyonun içinde barınabilen vintage dekorasyonu, tamamlayan en büyük etmen aksesuar kullanımı. Vintage tarz salon aksesuarlarında cam süs eşyaları önemli bir yerdedir. Aynı zamanda vintage tarzı dekorasyonda eskitme mobilyalar da yüksek oranda kullanılıyor. Diğer yandan, çiçekli renkli kumaşlarla istediğiniz vintage havayı verebiliyorsunuz. Vintage tarz dekorasyonda abajur kullanmaya sıkça karşılaşıyoruz. Bir de unutulmaz ayna var.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.