Mobilya Dekorasyon

Yeni Trend Kırkyama (patcwork) Yatak Başlığı Yapımı

Yeni Trend Kırkyama (patcwork) Yatak Başlığı Yapımı

Son yıllarda ev dekorasyonunda kendin yap tasarımlar ön plana çıkmaya başlamıştır. Kimileri bu işi hobi olarak görürken kimileri de dekorasyonda kendi el emeklerinin olmasını ister veya sadece sıradanlıktan sıkılarak farklı şeyler ortaya koymak ister. Hal böyle olunca patchwork çalışmalar daha fazla ortaya çıkmaktadır. Bunlardan bir tanesi de kırkyama yatak başlığı yapımıdır. Peki kırkyama nedir, kırkyama yatak başlığı nasıl yapılır?

Kırkyama (patcwork) yatak başlığı yapımı hakkında bir fikriniz yoksa bu yazımızda sonra olacak:) Şimdiki modern adıyla Patcwork, eski adıyla kırk yama geçmişte gariban insanların eskimiş eşyalarını geri dönüştürerek tekrar kullanma yöntemiydi. Günümüzde ise desenli ve rengarenk kumaşların kombin edilerek kumaşlara, halılara, duvar kağıtlarına hatta fayanslara uygulanmasını sağlayan sanatsal bir akım haline geldi. Bu akımla birlikte de birbirinden farklı ve şık motiflerle özgün tasarımlar ortaya çıktı.

Kırkyama (patcwork) Yatak Başlığı Yapımı Nasıl Uygulanmaktadır?

Kırkyama uygulaması perde, kilim, duvar kağıdı, halı, fayans, yatak örtüleri gibi farklı alanlarda kullanılmaya başlayınca bizde bu günkü konumuzda yeni bir akım olan kırkyama (patcwork) yatak başlığı modellerinden bahsetmek istedik.

Yatak başlığı çok çabuk bıkılan ama hemen hemen değiştirilmesi mümkün olmayan bir dekorasyon ögesidir. Ancak kırkyama ile birbirinden özgün ve farklı desende yatak başlığı yapılabilir. Hatta el becerinize güveniyorsanız kendi yatak başlığınızı kendiniz bile yapabilirsiniz. Üstelik bunun için fazla bir bütçeye de gerek yok.

Patcwork Yatak Başlığı İçin Lazım Olan Malzemeler

Artık kumaş parçaları

Kumaş parçaları birbirine ve yatak odası dekorasyon rengine uyum sağlayacak renkte ve desende olmalıdır.

Farklı ebat ve şekillerde kontrplak parçası

Elyaf veya sünger

Silikon ve tornavida

Makas

Bu malzemeler ile dilediğiniz zaman yatak başlığını değiştirebilirsiniz.

yatak odası perde modelleri 2019

Yatak Odası Perde Modelleri 2020

Yatak odası perde modelleri 2020 başlıklı yazımızda perde seçerken dikkat etmeniz gereken kurallardan bahsedeceğiz Yatak odası perde seçimi oldukça önemlidir Amacına uygun…

Kırkyama (patcwork) Yatak Başlığı Nasıl Yapılır?

Öncelikle farklı desenlerde ve renkteki kumaş parçalarını istediğiniz şekilde kesin. Aynı şekildeki parçaların boyutu birbiri ile orantılı olmalı. Bunun için önceden çizerek kesmeniz daha mantıklı olacaktır.

Kontrplak parçalarını da kestiğiniz şekillere göre ayarlayın. Ya da kumaş parçalarını kontrplağa göre J

Yatak başlığı için en uygun ve pratik şekil karedir. Kare kontrplak ve kumaş parçaları ayarlamak işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır.

Hazır hale getirdiğiniz kumaş parçalarını dilediğiniz konseptte kontrplağa yapıştırın.

Bu işlem tamamen sizin hayal dünyanıza kalmıştır.

Bir kenarından içine elyaf koyacağınız yer kadar boşluk bırakın. Şekillerin içine dilerseniz sert sünger kırpıkları da koyabilirsiniz, ancak en düzgün dolgu malzemesi elyaftır, bunu da akıldan çıkarmayın.

Kumaşın açık kısmından elyafı doldurun ve açık kısmı da silikonla muntazam bir şekilde yapıştırın.

Kontrplak bulmam zor diyorsanız, kontrplak yerine sert karton da kullanabilirsiniz.

İşte bitti. Kendi zevkinize göre tasarlayarak farklı renk ve desenlerle kombin ettiğiniz yatak başlığınız hazır.

Kırkyama ile hazırladığınız yatak başlığını sıkıldığınız zaman değiştirebilirsiniz.

Dilediğiniz zaman ise yatak başlığını 90 veya 180 derece çevirerek farklı dizaynlara sahip olabilirsiniz.

Hatta kontrplak ve karton kullanmadan büyük bir parça kumaşın üzerine farklı desenlerde yerleştireceğiniz farklı şekiller dikebilir ve bu şekillerin içini elyaf doldurarak yatak başlığınızın üzerine asabilirsiniz.

Kumaş üzerine farklı şekillerde hazırladığınız elyaf dolu parçaların orta kısmına farklı renklerde büyük düğmeler dikerek yatak başınızı daha da şık hale getirebilirsiniz.

Bu şekilde kırkyama (patcwork) yatak başlığı yapımı daha pratik olacaktır. Sıkıldığınız zaman ise kolayca değiştirebilirsiniz.

Kumaş üzerine hazırladığınız yatak başlığını kirlenince makinede kolaylıkla yıkayabilirsiniz.

Yatak başlığı olarak kullanmaktan sıkılınca da koltuk ve kanepenin üzerine atabilir, kapı girişi paspası olarak kullanabilir veya birkaç parçaya bölerek sandalye minderi olarak kullanabilirsiniz.

Aşağıda sizler için derlediğimiz en trend kırkyama yatak başlığı yapımı resim galerisini inceleyerek kendinize özgü tasarımlarınızla farklı ve dekoratif yatak başlıkları yapabilirsiniz. Yaptığınız yatak başlıklarının fotoğrafını çekerek yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

FOTO GALERİ / Yeni Trend Kırkyama (patcwork) Yatak Başlığı Yapımı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.